<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=38305" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Една скандална изложба: Модернизъм или фалшификация?

17 Юни 2019
0 1919

"Едва ли светът на изкуството в България е изглеждал толкова вълнуващ за обществеността, колкото през последните няколко години".

 

Това пише Webcafe в коментар по повод изложбата "Модернизъм и авангард. Българската перспектива", в която произведения на световноизвестни творци бяха представени като български.

 

Скандална изложба в София: представят корица на "Камасутра" за рисунка на Сирак Скитник

 

"Може би е виновен Кристо, който с Плаващите кейове ни накара да си представим, че можем да ходим по вода. Или е била Ода Жон – харесвана в Париж, но непозната в България, преди да „скандализира" с арт софра. А може би е била „Бронзовата къща", която едва се появи на мястото на Мавзолея, за да изчезне, без да разберем какъв символ на българското председателство беше.

 

Сега погледите отново се насочват към сферата на изкуството и скандалите не подминават и нея. Последният може би оставя най-много въпроси след себе си, а един експертен съвет едва ли ще успее да отговори на всички съмнения за плагиатство и пропуски в системата за критичен подбор.

 

В началото на 2018 година в София се открива ново пространство за изкуство – галерия „Структура". Амбициозно начинание, в сърцето на което стоят две имена: Мария Василева и Зоя Петрова. Ако Зоя Петрова е по-скоро ново име за българската арт сцена, то Мария Василева е дългогодишен главен уредник на Софийската градска художествена галерия. Има и шестмесечен стаж в Националната художествена галерия през 2016 г., откъдето е освободена – официално, заради изтичането на шестмесечния й изпитателен срок, а неофициално, заради скандал около нейно изказване в предаването „Малки истории" по БНТ относно рушащите се паметници от епохата на модернизма, с което разгневила самия Вежди Рашидов (тогава – министър на културата).

 

В края на май 2019 г. галерия „Структура" открива изложба, посветена именно на българския модернизъм – "Модернизъм и авангард. Българската перспектива".

 

В нея, според описанието, са представени почти 100 неизвестни творби на български автори със значителен принос в историята на изкуството. Самите творби са събрани за последните пет години от колекционера Николай Неделчев. Името на Неделчев познаваме покрай рекламния му бизнес (директор на българския бизнес на Publicis One) и участието му в кампанията "България – откритие за споделяне" и туристическото лого през 2013 г., в създаването на което бяха инвестирани 1.4 млн. лева. Ако трябва да припомним историята – всички рекламни материали бяха свалени от сайтове за stock images, които нямат нищо общо с България.

 

Целият коментар на Webcafe

 

Offnews също коментира темата:

 

"Това, което не можеше да бъде преглътнато, бе агресивната PR кампания, с която медиите ни заляха", посочва се в техния коментар.

 

"Директорката на “Структура” Мария Василева и колекционерът Николай Неделчев сякаш не слизаха от екраните, откъдето не спираха да ни убеждават, че мястото на тези творби е в националните музеи, а името на колекционера – в историята, защото те пренаписвали историята на българското изкуство. Дори бе внушавано, че благодарение на тях сме открили, че “модернизмът не е подминал България”.

 

Всички тези претенции бяха изказвани без свян, въпреки че от 30 години въпросните художници непрекъснато биват показвани – при това с далеч по-качествени (и оригинални) произведения, правят се конференции и се изнасят беседи за тях, а работите им се намират именно в музеите. Навсякъде по света, когато изследовател показва подобна изложба, е ДЛЪЖЕН да започне с това какво е направено досега по темата и какво ново той или тя ще допринесе. Това се прави, не за да „четкаш” колегите, а за да покажеш, че влизаш в разговор, който не започва и не свършва с теб".

 

Целият коментар на Offnews

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции