<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=46495" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Заради глобалното затопляне трева и храсти изникнаха около Еверест

10 Януари 2020
0 773

Храсти и треви растат около Еверест и като цяло в Хималаите, един от най-бързо нагряващите се райони на планетата, пише Guardian.

Увеличението на растителността освен за затопляне е знак и за нарастване на притока на вода във високопланинския регион, което би могло да увеличи наводненията в обширния хималайски район Хиндукуш, който подхранва 10-те най-големи речни системи в Азия и снабдява с вода 1,4 милиарда души.

 

Учените използваха сателитни данни, за да идентифицират нарастването на растителността в непристъпната субнивална зона (най-високата, позволяваща живот на растенията), съставена от треви и храсти със сезонен сняг. Тази екосистема може да играе решаваща роля в хидрологията на региона, като обхваща между 5 и 15 пъти площта на постоянните ледници и снега в региона.

 

11 000 УЧЕНИ ПРЕДУПРЕДИХА ЗА ОПАСНОСТ ОТ "НЕОПИСУЕМО ЧОВЕШКО СТРАДАНИЕ" ЗАРАДИ КЛИМАТИЧНИТЕ ПРОМЕНИ

 

Изучавайки изображения от 1993 до 2018 г., предоставени от спътниците на Nasa's Landsat, изследователи от Ексетерския университет в Корнуол измерили разпространението на растителната покривка. Топенето на хималайските ледници се е удвоило след края на века, като през последните четири десетилетия е изгубен повече от една четвърт от целия лед. Изследванията показват, че неговите екосистеми са силно уязвими от климатичните промени в растителността.

 

 

""

 

 

„Направени са много изследвания на топенето на лед в региона на Хималаите, включително проучване, което показа как скоростта на загубата на лед се удвоява между 2000 и 2016 г.“, казва д-р Карън Андерсън от Института по околна среда и устойчивост в Ексетерския университет. "Важно е да наблюдаваме и разбираме загубата на лед в големите планински системи, но субнивалните екосистеми покриват много по-голяма площ от постоянния сняг и лед. Ние знаем много малко за тях и как те влияят на водоснабдяването."

 

Все още не е известно как повече растителност може да повлияе на водоснабдяването, но проучвания за увеличена растителност в Арктика установяват, че това има затоплящ ефект в околния пейзаж, тъй като растенията поглъщат повече светлина и затоплят почвата.

 

„Това би било лоша новина за Хималаите“, каза Андерсън. „Това е мястото, където се задържа сезонен сняг и ако то е по-топло, ще има по-бързи темпове на топене и повишен риск от наводнения.“

 

Изследването, публикувано в сп. Global Change Biology, стана възможно благодарение на новия Earth Engine, който предоставя на изследователите свободно достъпна колекция от спътникови данни на държавната агенция в облачна система. 

 

 

Източник: Guardian

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции