<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=36126" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Заседналият живот е причина за смъртта на 70000 души годишно във Великобритания

27 Март 2019
0 1026

Седенето или лежането за продължително време не само е вредно за здравето, но според ново проучване е и причина за смъртта на почти 70000 души годишно във Великобритания.

 

Учените разгледали разходите на Националната служба по здравеопазване  в резултат на болести причинени от заседнал живот и открили, че седенето или лежането по поне пет часа на ден струва на държавата 424 милиона паунда за сърдечно-съдови заболявания, 281 милиона паунда за диабет тип 2 и 2,30 милиона паунда за рак на дебелото черво.

 

Много предишни проучвания също показват, че заседналият начин на живот драстично увеличава риска от редица заболявания и преждевременна смърт, а според данни от 2012 година, повече от 30% от възрастните хора във Великобритания прекарват поне шест часа на ден в седнало или легнало положение, като процентите се покачват до 37 през почивните дни.

 

Резултатите  показват, че ако активността на хората се увеличи, ще могат да се предотвратят до 5% от случаите на сърдечносъдови заболявания, 7,5% от случаите на рак на белите дробове и над 17% от случаите на диабет тип 2.

 

Екипът отбеляза, че ползите от по-активния живот няма да са само за държавния бюджет. Те смятат, че 11.6% (69000) от всички смъртни случаи във Великобритания през 2016 са можели да бъдат предотвратени, ако хората са имали по-голяма физическа активност.

 

Проучването обаче не доказва директната връзка между ниската физическа активност и по-високата смъртност, а също така не всички данни използвани при изчисленията за рака на белия дроб са от Европа. Данните за рисковете от заседналия начин на живот също са взети от различни проучвания, проведени по различни методи.

 

Независимо от това, учените твърдят, че проучването им предоставя ценна информация за това какво коства на държавата и какви са опасностите от заседналия начин на живот, като призоваха правителството да предприеме мерки.

 

Д-р Кийт Диас, който е експерт по поведенческа медицина в Колумбийския университет твърди, че липсата на усилия от страна на политиците да се справят с проблема може да бъде в резултат на опасения, че производителността на работното място ще се намали.

 

Той също така отбеляза, че не е достатъчно просто да станем от стола, защото все още не са известни ползите или рисковете от продължителното стоене на крак. Неговият съвет е просто да седим по-малко и да се движим повече и по-често.

 

Други, като д-р Гавин Съндъркок от университета в Есекс, твърдят, че ще е много по-ефективно усилията да се фокусират върху насърчаването на хората да бъдат по-активни като цяло.

 

"Трябва да намалите седенето на ден с по няколко часа, за да забележите някаква разлика. Ефектите ще са много по-големи, ако хората биват насърчавани да имат по-голяма физическа активност като цяло", каза той.

 

Източник: The Guardian

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции