<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=40905" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Защо Google слага рекламите си в уебсайтове с "фалшиви новини"?

24 Септември 2019
0 468

Дискусиите около дезинформацията и невярното съдържание като цяло обикновено се обсъждат в социалните платформи като Facebook и Twitter.

 

Рекламите обаче спомагат за поддръжката на сайтове като Twitchy, който е поддържан от Кремъл и фалшивото копие на ABC News – "abcnews.com.co". Интересното е, че повечето от рекламите в тях са показвани от Google.

 

Проучване на "Global Disinformation Index", публикувано в неделя показа, че 70% от приблизително 1700-те анализирани дезинформационни сайтове, са получавали и получават така наречените „програмни реклами“ – реклами, сложени автоматично от Google, поставяйки имена на марки като "Audi" и "Sprint" до съдържание с невярна информация. По-малките рекламни компании, включително "Criteo", "AppNexus" и други, обслужват останалите 30% от сайтовете.

 

"Точно както с корупцията, много от тези неща се случват зад кулисите", каза Крейг Фаган, програмен директор в "Global Disinformation Index".

 

„За марките съществува риск, тъй като са поставени на показ до фалшива информация, а тя е рисковано съдържание, точно както е порнографията", добави той.

 

Екипът провел проучването е анализирал рекламни данни от сайтове, идентифицирани от софтуери за проверка на факти от трети страни, като "PolitiFact" или "Le Monde".

 

„Не става въпрос за посочване с пръст към Google или към някоя определена компания“, каза Фаган.

 

„Става дума за насочване към промяната, защото ако можем да премахнем финансовия стимул, тогава сме в състояние да счупим системата", добави той.

 

Дигиталните реклами са глобален бизнес възлизащ на 330 милиарда долара, според оценката на фирма "eMarketer" и той все повече бива доминиран от няколко основни играчи, между които са Google и Facebook.

 

Google играе двойна роля в него както като един от най-големите продавачи на онлайн реклами на планетата, така и като най-голямата технологична компания, която поставя онлайн реклами в сайтове на трети страни.

 

Рекламните тарифи могат да варират силно в зависимост от уебсайта, но "The Global Disinformation Index" е изчислила, че 20 000-те случая на дезинформация, които е анализирала, привличат 235 милиона долара годишно и тъй като като рекламодателите купуват аудитории в мрежата чрез платформи като "Google", те може да не знаят къде точно отиват парите им.

 

През ноември 2016 г. активистката група "Sleeping Giants" започна да разкрива кога големитe компании като "Nissan" и "Allstate" са рекламирали в "Breitbart News".

 

Подобни кампании продължават и до днес, като наскоро говорителят на град Торонто бе осведомен от критици, че по невнимание общинският сайт поставя реклами за рециклиране в новинарски сайт, който е скептичен към промяната на климата.

 

"Работим с компанията, която поставя нашите онлайн реклами, за да гарантираме, че това няма да се повтори", заяви говорителят на Торонто – Брад Рос в изявление пред "VICE News", като добави, че градът купува реклами чрез трета страна.

 

"Управата на Торонто благодари на онлайн общността, че ни обърна внимание на това, за да можем веднага да се обърнем към него", добави той.

 

Марките, посочени в проучването на Global Disinformation Index, включително "Honda" и "OfficeMax", които са рекламирали в подкрепяните от Русия сайтове "RT" и "Sputnik", не отговориха на молбите на "VICE News" за коментар.

 

Google твърди, че премахва милиарди реклами всяка година заради нарушаване на нейните правила, като някои от тях са насочени към определено измамно съдържание.

 

Компанията обаче няма правило за „фалшивите новини“ отчасти защото прехвърля отговорността за достоверността им на издателя и отчасти поради трудностите при дефинирането на проблема, тъй като в повечето случаи границите между фалшивото съдържание, подкрепено от държавната пропаганда и историите, измислени единствено за финансова изгода, са почти неразличими.

 

Google обаче направи коментар относно този проблем, оспорвайки методите на "Global Disinformation Index".

 

„За съжаление, това проучване не обяснява кои уеб-сайтове трябва да се считат за дезинформационни и защо, като също така прави лошо информирани изчисления на приходите на издателите“, казва в изявление говорителят на "Google" – Каролин Клапър-Матос.

 

„Имаме строги политики срещу погрешно представяне на съдържанието на нашите рекламни платформи и инвестирахме значителни ресурси за издигане на качествено съдържание от авторитетни източници, създаване на инструменти за проверка на факти и инвестирахме  милиони в кампания за медийна грамотност“, добави тя.

 

Източник: Vice

 

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции