<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=32131" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Има ли изкуствена държава на Балканите?

07 Октомври 2018
0 5837

Има ли изкуствена държава на Балканите? Бихме могли да достигнем до този извод, ако вземeм за пример Босна – една страна, която държи безброй рекорди… и всички са отрицателни.

 

 

Босна е жертва на висока безработица, корупция, обезлюдяване и истински хаос в държавните структури. Близо 80 000 души, предимно млади хора, напуснаха страната с население от 3,5 милиона граждани през последните две години.

 

Драматичната история на този къс земя започва през 1990 година. И, за жалот, не приключи съвсем с подписването на Дейтънския мирен договор от 1995 година, който обяви край на кървавата война. В този договор бе разписано Босна и Херцеговина да бъде разделена на две: доминираната от сърбите Република Сръбска получи 49% от територията на страната, както и широко самоопределение, а Босненско-хърватската федерация бе разделена на общо десет автономни кантона.

 

Сложната държавна структура може и да оправдава съществуването на армия от министри, държавни секретари, съветници и държавни служители, както и на международен администратор с почти неограничени правомощия. Страната на практика стана международен протекторат, но това е факт, който не помогна за решаването на проблемите.

 

Вероятно още за дълго ширещата се корупция, неефективното правосъдие и бягството на младите хора в чужбина, както и неосъществените реформи ще си останат характерни за днешна Босна. Има ли потенциал за промени? Можем само да се надяваме.

 

Източник: DW

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции