<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=25895" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Как се става доцент на 26 години в бащиния факултет

28 Април 2017
0 3860

Едва на 26 години, дъщерята на декана на Факултета по обществено здраве на Медицинския университет (МУ) в София Цекомир Воденичаров е на път да стане доцент в ръководеното от баща й звено.

 

Тя е единствен кандидат за апетитната длъжност в обявения конкурс и ще бъде оценявана от научно жури, върху което баща й има широки възможности за влияние. Конкурсът е насрочен за 14 март и всички членове на журито убедено препоръчват Воденичарова да заеме длъжността. Александрина Воденичарова е родена през септември 1990 година. През 2013 се дипломира като бакалавър във Факултета по обществено здраве, а през 2014 като магистър, като още през 2013 година става началник на отдел "Студентско образование". От 5 януари 2015 година, едва 24 годишна, е асистент в катедра "Здравна политика и мениджмънт" във факултета по обществено здраве на баща си.

 

През миналата 2016 година успява да защити и докторска дисертация в същия факултет, а сега е на път да бъде назначена за доцент на 26 години и вече е само на стъпка от това да стане професор преди 30­тата си година. Разбира се, всичко това би било похвално, ако не се случваше в създадения и ръководен от баща й факултет, на практика без конкуренция и оценявана от хора, които са в преки или косвени обвързаности с баща й. А и няма как да е иначе – като създател и дългогодишен декан на Факултета по обществено здраве, с неговата благословия е произведено цяло поколение здравни мениджъри – квалификация, нужна на всеки, устремил се към ръководни постове в здравната сфера.

 

Рецензирани от бащата сега рецензират дъщерята В научното жури влизат двама зам.­декани на Факултета по обществено здраве – единият като редовен и другият като резервен член, т.е. хора от най­близкото обкръжение на Воденичаров. По правилник зам.­деканите се избират от Факултетния съвет, но предложението за броя им и кандидатурите се правят от декана, т.е. Воденичаров. Двамата зам.­ декани в журито за доцентурата на Александрина Воденичарова са проф. Ралица Златанова­Великова, която е председател на журито и проф. Магдалена Банчева Александрова, която е резервен член. Любопитна подробност е, че рецензент на Воденичарова е доскорошният директор на Агенция "Медицински одит" Златица Петрова.

 

Самата Петрова става професор в катедра "Здравна политика и мениджмънт" на Факултета по обществено здраве през 2015 година с положителна рецензия не от кого да е, а от бащата на кандидат­доцентката и декан на факултета Цекомир Воденичаров. Като професор в катедрата Петрова е подчинена на декана Воденичаров. Подобен е случаят на друг член на журито за доцентурата на Воденичарова – директорът на бившата правителствена болница "Лозенец" проф. Любомир Спасов, който е външен член в журито. Спасов също става професор в оглавявания от самия него Медицински факултет на Софийския университет с бляскава рецензия от Цекомир Воденичаров през 2012 година.

 

Сега Спасов и Петрова имат възможност да върнат жеста като "убедено предлагат" на членовете на журито да присъдят академичната длъжност доцент на младата Воденичарова. Членовете на журито като цяло не се нуждаят от много убеждаване, тъй някои от тях вече имат поглед отблизо върху възможностите и стремглавата кариера на Воденичарова.

 

Източник: mediapool.bg

Прочети повече Прочети малко

Коментари

  • цеко сифоня

    01 Януари 2024

    а свинката магдалена александрова му духа и затова е медсестра проф.по медицина

Реакции