<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=41470" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Как технологиите наказват бедните?

14 Октомври 2019
0 1255

Правителствата на различни държави въвеждат нов подход при оценката кой има нужда от социални помощи. Вместо от хора, тя вече ще се прави от умни системи, което ще промени изцяло начина, по който се отпускат пари, а в много случаи може и да накаже най-бедните и уязвимите. Умни системи вече се въвеждат в САЩ, Великобритания, Австралия и Индия, съобщава Гардиън.

 

Базираните на изкуствен интелект нови системи за оценка ще засегнат всички видове социални помощи – за безработица, детски надбавки, както и много други плащания. За тях все по-често се кандидатства по интернет и именно новите технологии решават кой да получи и кой – не. 

 

Политиците често говорят как новите технологии подобряват живота. Казват, че така се повишават прозрачността и ефективността, пестят се пари на данъкоплатците, елиминира се човешкият фактор. Но много често това са празни приказки. Системите правят грешки, а когато става дума за пари, нужни за физическо оцеляване, последствията може да са много сериозни. Помощите на милиони хора по света са спрени именно заради грешки на системи, които изглеждат неуправляеми.

 

В американския щат Илинойс например вече има случаи, в които властите искат хора на връщат пари, платени им като социални помощи преди почти 30 години. Всичко това е възможно благодарение на автоматизацията при обработване на информацията. Или както отбелязва един от получилите помощи:

 

"Сега дължиш това, което някога си изял".

 

Във Великобритания се харчат милиарди, за да се автоматизират и дигитализират изцяло процесите, отбелязва Гардиън. В Австралия властите искат да пестят милиони, въвеждайки нови системи.

 

Най-сериозна засега изглежда ситуацията в Индия. Тамошните власти издадоха на всички уникални 12-цифрени кодове. Освен това се изисква и пръстов отпечатък, по който системата идентифицира гражданите. Знае се поне за един случай, при който поради грешка, системата не разпознава отпечатъка на беден индиец. Затова за известно време са му спрени помощите. В резултат човекът бързо отслабва и впоследствие умира. Близките му са убедени, че причината е системно недохранване.

 

Промените се въвеждат много бързо и без обсъждания. А това ще повлияе на милиони хора.

 

Източник: Гардиън

 

 

 

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции