<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=37645" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Козметиката от САЩ пълна с химикали, забранени в Европа

25 Май 2019
0 3121

Стотици продукти като козметика, грим, паста за зъби и шампоани, домакински почистващи препарати и даже плодови сокове и сирена имат в състава си потенциално вредни химикали, забранени в ЕС, които обаче са законно разрешени в САЩ, пише The Guardian.

 

 

""

 

 

„Много американци не осъзнават, че употребявайки редица продукти в ежедневието усвояват непроверени и опасни химикали“, казва Алекс Бергстайн, държавен сенатор в щата Кантъки. Преди това Бергщайн е бил председател на детския център за здраве в планината Синай.

 

 

"САЩ трябва да вземе пример от ЕС, тъй като тук общественото здраве и околната среда са застрашени. Махалото се завърта в опасна посока и това ще предизвика внезапното пробуждане на обществото, смята сенаторът. Според него разликата в стандартите за качество между САЩ и ЕС е толкова голяма, че днес проблемът засяга почти всеки аспект от живота на американците", смята още Бергстайн.

 

 

Само в козметиката ЕС забрани или ограничи повече от 1300 химикали, докато САЩ са забранили или ограничили едва 11. Например, формалдехид, известен като канцероген,е забранен в козметични продукти в Европа, но същият се ползва в козметика за изправяне на косата или в лака за нокти в САЩ. 

 

 

""

 

 

Парабените, влияещи на репродуктивното здраве, са изключени от разрешените за продажба списъци в ЕС, но не и в САЩ, където те се крият в продуктите за кожа и коса. Боите с катран от каменни въглища могат да бъдат намерени в сенките на американците, години след като са били забранени в ЕС и Канада.

 

 

„В САЩ това наистина е опасност за купувача“, казва Джанет Нуделман, директор на кампания за безопасна козметика. „Козметичните компании могат да използват всякакви суровини, които харесват,и няма начин да знаем дали са безопасни, преди да стигнат до рафтовете. Контрастът с ЕС е рязък и тревожен ", смята експертът.

 

 

""

 

 

В основата на подхода на ЕС стои това, което е известно като законите за регистрация, оценка, разрешаване и ограничаване на химикали, които изискват от производителите да докажат пред регулаторните органи, че даден продукт е безопасен, преди да бъде използван. САЩ имат сходни правила за новите химикали, които влизат на пазара, но няма такива предпазни принципи за хилядите потенциални токсини, които вече се използват.

 

 

Това означава, че някои багрила, използвани в сиренето, шоколада или соковете, са ограничени в някоин европейски страни като Обединеното кралство. Там още през 2007 година изследване установи, че някои изкуствени оцветители и консерванти водят до хиперактивност при децата. В САЩ такава забрана няма. 

 

 

 Оцветените с олово бои бяха забранени в по-голямата част от Европа преди Втората световна война, но в САЩ бяха необходими години, за да последват този пример. 

 

 

Въздействието на мощните индустриални интереси, съчетано с тромавата регулаторна система е довело до това, че американската общественост редовно е изложена на химикали, които са били изтрити от живота на хората в държави като Великобритания, Германия и Франция.

 

 

Източник: The Guardian

 

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции