<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=37902" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Конгресът на САЩ разреши България да купи 8 изтребителя, но с таван на сделката над 3 млрд.

04 Юни 2019
0 351

Конгресът на САЩ е дал разрешение България да закупи изтребители F-1 Block 70 при таван на сделката от 1.673 млрд. долара (2.925 млрд. лева) без ДДС. Военното министерство обаче очаква да получи конкретно предложение за 8 изтребители на стойност 1.2 млрд. долара (2.1 млрд. лева), съобщиха от МО без да уточняват дали тази сума включва ДДС, пише Mediapool.

 

 

""

 

 

На сайта на Агенцията за сътрудничество в областта на отбраната и сигурността на САЩ вече е публикувано съобщение за бъдещата сделка и тече двуседмичен срок, в който американското правителство ще предостави на българската страна проект на договор (LOA). 

 

 

ЗАЩО Е ПРАВИЛНО ДА КУПИМ АМЕРИКАНСКИ ИЗТРЕБИТЕЛИ

 

Според информацията на МО таванът е 1.6 млрд. долара, но проверка на сайта на агенцията показа, че всъщност е 1.673 млрд. долара без ДДС.
След изтичане на двуседмичния срок и получаване на проектодоговора преговорите ще продължат.

 

 

КАБИНЕТЪТ ПРЕДЛОЖИ ПРЕГОВОРИ ЗА F-16 И ОЧАКВА САЩ ДА СВАЛЯТ ЦЕНАТА

 

Практика е САЩ да слагат по-висок таван на проектите, които трябва да минат през Конгреса, за да може да се покрият евентуални допълнителни разходи. Ако се осъществи очакването на МО да получи предложение от 2.1 млрд. лева, то се доближава до възможностите на българската страна. Според специализираното издание Аеропрес обаче всички цени, които американската страна дава, са без българския ДДС, което променя чувствително картината.

 

 

БОРИСОВ ЗА ИЗТРЕБИТЕЛИТЕ: F-16 СА ПО-ДОБРИ

 

Цената с него става около 2.5 млрд. лева. MO все още не е уточнило дали очакваната оферта от 1.2 млрд. долара е с ДДС или без.
Освен това в съобщението на МО се посочва, че Конгресът е одобрил финансовата рамка на сделката, когато реално одобрението идва от Държавния департамент, а Конгресът само се запознава с параметрите и има право да я блокира. Очаква се обаче да няма проблеми с одобряването на сделката от американска страна.

 

МО обяви амбиция да намали допълнително офертата в рамките на преговорите, като твърди, че това няма да стане за сметка на способностите на самолетите.

 

 

Българският парламент отмени първоначалното изискване сделката да не надвишава 1.8 млрд. лева, но с ДДС, а първите машини да бъдат доставени 2 години след подписването. 

 

Въпреки това българското правителство твърди, че това са параметрите, за които ще настоява при преговорите и че не се търси сделка на всяка цена. Според експерти обаче това е много малко вероятно да се случи.

 

Предложената оферта включва стойността на осемте самолета с пълен комплект въоръжение ”въздух-въздух“ и ”въздух-повърхност“, всички допълнителни системи на самолета, както и бъдещите модернизации и нововъведени оръжейни системи, уточняват от МО.
”Министерството на отбраната със задоволство отбелязва факта, че в кратки срокове Конгресът на САЩ взе решение за износ към България на високотехнологичната платформа и системите към нея”, заявяват от министерството.

 

Освен цената, чувствителен въпрос при преговорите е и схемата за изплащане на сделката. България настоява това да стане разсрочено и не се изключва финансова рамка с държавен заем. 

 

Преди започването на преговорите официални американски представители коментираха, че САЩ са готови да отговорят на нуждите и възможностите на България, но преди дни военният министър Красимир Каракачанов допусна възможност преговорите със САЩ да се провалят.
Правителството твърди, че договорът със САЩ ще бъде сключен още през юни-юли, но не е изключено преговорите да продължат и по-дълго.
Изборът на САЩ и "Локхийд Мартин" бе остро атакуван от БСП и президента Румен Радев, а евентуална сделка трябва да мине отново през НС. За да я прокара, ГЕРБ отново ще трябва да разчита на ДПС.
 

 

Източник: Mediapool

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции