<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=37592" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Може ли "Huawei" да произвежда устройства без американски компоненти?

23 Май 2019
0 1775

В неделя китайската компания "Huawei" получи доста неприятни новини от Google. 

 

Следвайки изпълнителна заповед, която дава право на федералното правителство на САЩ да блокира покупките на чуждестранни технологии, смятани за заплаха за сигурността, "Google" съобщи, че е прекъснала лиценза на "Huawei", който им позволяваше да използва операционната система Android.

 

GOOGLE СПИРА ДА РАБОТИ С HUAWEI

 

Вчера правителството на САЩ смекчи удара върху компанията, като издаде лиценз, който дава на "Huawei" три месеца, за да пусне софтуерни актуализации към своите мобилни устройства, но въпреки това компании като "Intel", "Qualcomm" и редица други доставчици може би също ще опитат да прекъснат връзката си нея.

 

Според доклади, "Huawei" е складирала достатъчно части, произведени в САЩ, за да продължи нормалното си производство за период от три месеца до една година, така че определено ще има време да се подготви за кризата. 

 

В някакъв момент обаче запасите ще свършат и Huawei ще се сблъска с труден избор – или ще намери начин да произведе смартфон без американски технологии и компоненти или да излезе изцяло от бизнеса със смартфони.

 

"Huawei" сама проектира  процесорите за своите телефони с Android, но все още силно зависи от чужди компоненти. В последния си телефон, P30 Pro, списъкът включва стъкло от "Corning", което покрива предната и задната му страна, флаш памет от "Micron", мрежови компоненти, които позволяват на телефона да се свързва към 3G и LTE мрежи и др. 

 

Телефоните им на практика няма да бъдат Android телефони, тъй като са  и без оригиналния софтуер на "Google". Въпреки това, "Huawei" твърди, че е разработила своя собствена версия на "Android" и "Windows" и е готова да я пусне в случай, че е необходимо. 

 

Все пак, ако забраната за търговия продължи, компанията ще бъде принудена да намери много заместители наведнъж. Това е необичайно затруднение в една индустрия, която процъфтява главно заради международната търговия, но не е напълно безпрецедентна. 

 

Китайската телефонна компания ZTE бе забранена за кратко в САЩ през 2018 година, блокирайки възможността й да използва компоненти произведени от американски компании като "Google", "Qualcomm" и "Dolby". 

 

За да се справи със загубата на "Qualcomm", която доставя чиповете "Snapdragon", ZTE разработи сделка с тайванската компания "MediaTek".  Само няколко месеца по-късно обаче, президентът Тръмп прекрати забраната и каза, че ще бъдат загубени твърде много работни места, ако тя продължи.

 

Колко драстично ще се променят нещата за "Huawei"? Отговорът е, че това зависи от устройството и къде е пуснато в продажба. 

 

Ето един поглед към всеки компонент, който би трябвало да се промени във флагмана P30 Pro, според твърденията на "iFixit".

 

Стъклото "Gorilla"

 

"Corning", която производител на стъклото "Gorilla", е доставчик за стъклата на P30 Pro, но също така доставчик за няколко други модели нейни телефони, както и за Windows лаптопи. Тя е базирана в САЩ, така че в случай на прекъсване на връзките с "Huawei", тя ще трябва да избере друг доставчик. 

 

Такъв партньор би могъл да бъде "AGC Asahi", японски конкурент на "Corning", който произвежда стъклото "Dragontrail".

 

Google например избра да използва стъклото "Dragontrail" вместо " Gorilla" в новия си Pixel 3A, вероятно за да намали разходите. 

 

Въпреки факта, че "Asahi" не е толкова известна фирма, колкото "Corning", една партньоркса сделка с "Huawei", може да я превърне в много по-сериозен конкурент на пазара.

 

Флаш памет

 

Чипът за съхранение на данни, вграден в P30 Pro, идва от компанията "Micron", която е доставчик базиран в Бойс, щата Айдахо и за който се твърди, че е спряла доставките за "Huawei". 

 

Други доставчици, като "Toshiba" и "Samsung", биха могли да бъдат потенциални партньори, въпреки че "HiSilicon", която е собственост на "Huawei" може да има план за разработването на свой собствен чип за съхранение на данни.

 

"Huawei" вече провява интерес към съхранението на данни, но не към вътрешен хардуер, а външен, чрез техните собствени "Nano" карти с памет.  Те са със същия размер на Nano SIM карта и тази технология може да е знак, че "Huawei" има план си за създаване на собствен чип за съхранение на данни.

 

Модули за поддържка на 3G и LTE

 

Щатските компани "Skyworks" и "Qorvo"  предоставят на P30 Pro модулите, които действат като мрежови карти и дават възможност на телефона да работи с 3G и LTE мрежи по целия свят. 

 

Както е отбелязано в разглеждането на "Galaxy S10" от "iFixit", Samsung също използва модули на "Skyworks и Qorvo". 

 

Точно затова, решението на "Huawei" да използва американски компании, които да направят устройствата им съвместими с телекомуникационните компании в САЩ не е изненадващо, макар че по всичко изглежда, че може да се наложи да разработи свои собствени модули, ако иска да поддържа съвместимост с повечето телекомуникационни компании на американска територия.

 

Операционната система

 

"Google" прекрати лиценза на "Huawei" за "Android", като ѝ позволи да използва само своя проект с отворен код за Android. Това ще направи така, че тя да не може да предлага на своите потребители приложения предлагани от "Google Play", а също така ще компрометира и  функциите на устройствата им по отношение на сигурността.

 

Добрите новини са, че "Google" успокои, че собствениците на текущи "Huawei" устройства няма да бъдат засегнати от тези промени. 

 

Въпреки това, за предстоящите устройства, включително сгъваемият телефон "Mate X" , нещата определено няма да стоят по същия начин.

 

Какво обаче "Huawei" може да не променя за момента?

 

За щастие на "Huawei", поне когато става въпрос за сглобката на флагман като P30 Pro, повечето от неговите предимства не биха били засегнати от изпълнителната заповед или от по-голяма търговска забрана… поне не веднага. 

 

Точно затова, засега компанията не е необходимо да променя начина, по който се сдобива със следните компоненти:

 

OLED екрани

 

"Samsung" и "LG " произвеждат по-голямата част от OLED екраните по света, а Huawei използва дисплеи и от двете, както и от по-малкия китайски производител "BOE". 

 

Вероятно трите компании ще продължат да сбандяват "Huawei" с дисплеи, имайки предвид, че няма особено голям и надежден избор, когато става въпрос за други производители на OLED дисплеи.

 

Камери и RAM памет

 

Матрицата на камерата, намираща в P30 Pro се доставя от китайската компания "Sunny Optical". Точно тя е отговорна и за изключително доброто качество на снимките с ниска осветеност, които сме виждали.

 

HUAWEI P30 PRO Е С НАЙ-ДОБРАТА МОБИЛНА КАМЕРА ПРИ НИСКА СВЕТЛИНА

 

RAM паметта е друг компонент, който не се произвежда от "Huawei".  Южнокорейската компания "SK Hynix" направи доставки на LPDDR4X RAM памет за флагмана P30 Pro, като преди "Huawei" работеше с американската "Micron" на P20 Pro. 

 

Тъй като се твърди, че "Micron" е прекъснала връзките си с "Huawei", това значи един партньор по-малко, но определено не изглежда сякаш тя няма избор за доставчици.

 

Имайки предвид всичко това, ситуацията може да е много по-некритична, отколкото изглежда., защото в сравнение със "ZTE", която почти фалира след като американските й партньори прекъснаха доставките на ключови компоненти, "Huawei" е по-подготвена да преживее трудностите. 

 

Подобно на "Apple", тя проектира свои собствени процесори и ако налее ресурси в "HiSilicon", тя съвсем спокойно може да ги произвежда, както и много други компоненти. Разбира се, най-вероятно би имало спад в качеството, докато компанията не усъвършенства производството, но това определено е една добра алтернатива за нея.

 

Другият голям въпрос е дали потребителите ще харесат операционната система на Huawei. Отзивите на повечето са, че Android-ът с отворен код не е предпочитан вариант в сравнение с оригиналния Android интерфейс на Google.

 

ТЕЛЕФОННИЯТ БИЗНЕС НА HUAWEI ЩЕ БЪДЕ УНИЩОЖЕН БЕЗ ANDROID НА GOOGLE

 

В случай, че "Google" изчезне напълно от бъдещите телефони на компанията, това може да проблем не само за облика и усещането за операционната система, но и да доведе до големи проблеми с приложенията.

 

Забраната за достъп до компоненти произведени в САЩ е достатъчна, за да постави всяка телефонна компания в криза, особено когато голяма част от тази забрана е  насочена към основнит софтуер, който прави устройствата да работят така, както потребителите очакват. 

 

Няма съмнение, че "Huawei" определено ще бъде наранена от тази забрана и нейните последствия, но ако Китай реши да отвърне на удара, то тя определено може да създаде хаос в глобалната верига за доставки на електроника, което би засегнало хиляди технологични компании.

 

Източник: The Verge

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции