<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=39231" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Нургюл Салимова, отскоро гросмайстор и при мъжете, донесе златен медал от отборното европейско по шах

19 Юли 2019
0 1722

Изключителен успех на европейското първенство по шах за юноши и девойки постигна отборът, състезаващ се от името на град Плевен в състав: WGM Нургюл Салимова, FM Габриела Антова и WCM Надя Тончева, съобщава Gong.bg.

В седемте изиграни партии отборът постигна 6 победи и едно реми, като борбата за първото място се водеше до последната партия. В крайна сметка девойките ни спечелиха титлата.

БЪЛГАРКА Е НОМЕР 1 В ШАХМАТА ЗА МОМИЧЕТА ДО 16 ГОДИНИ

Достойно се представи и вторият отбор в групата до 18 г., състезаващ се от името на София в състав WFM Виктория Радева и FM Белослава Кръстева, който се класира на 4-то място.

Голямата надежда на българския шахмат Нургюл Салимова вече е гросмайстор и за мъже и ще очаква покани за най-силните турнири в спорта, съобщи Dir.bg.

""

Едва на 16 години, момичето стигна рейтинг 2416 в ранглистата на FIDE и покри нормативите.

Салимова вече има зад гърба си добра визитка и за нея от 10 години се говори като за суперталант. Тя спечели Европейското първенство за деца до 8 г., после и Европейското, и Световното първенства до 12 г.

През 2017 г. стана първа и на републиканското първенство у нас за жени.

През същата година я поканиха в световния отбор на звездите в демонстративен турнир в Сейнт Луис, САЩ. Огромно признание за таланта на момичето от с. Крепче.

Към момента е на 51-ва позиция сред жените в световната ранглиста.

Източници: Gong.bg