<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=30442" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Парламентът рестартира проекта за АЕЦ „Белене“

07 Юни 2018
0 829

Парламентът одобри предложението на ГЕРБ и Обединените патриоти относно възобновяването на АЕЦ "Белене“ и отхвърли далеч по-конкретните текстове на БСП за действия по ядрения проект.

 

С одобрението на 172 депутати, при въздържали се двама и 14 против, бе прието решение, с което парламентът оставя отговорността за всички бъдещи решения по АЕЦ "Белене“ на правителството на ГЕРБ. Така Министерският съвет трябва да отмени своето решение от март 2012 г. за спиране на строежа на АЕЦ "Белене“, да предприеме действия по отделяне на активите и пасивите на ядрения проект от "Националната електрическа компания“ (НЕК) и до 31 октомври 2018 г. да подготви процедура за избор на стратегически инвеститор. Така ще бъде направен опит за оползотворяване на направените вече инвестиции за 3.5 млрд. лв., но без държавни гаранции за кредити, договори за изкупуване на тока от централа или за покриване на разликата с пазарните цени, както и без прилагане на други непазарни механизми.

 

Парламентарното решение за спиране на проекта, взето също през март 2012 г. малко след правителственото като двойно подсигуряване, обаче остава. БСП искаше и неговата отмяна, за да може да се пристъпи към пълноценни разговори с потенциалните кандидат-инвеститори, които по думите на социалистите при половинчато размразяване на проекта няма да прояват сериозен интерес. Според депутата от ГЕРБ и зам.-шеф на енергийната параламентарна комисия Валентин Николов парламентарното решение за стопиране на проекта може да бъде свалено след като се обяви процедура за търсене на инвеститор. Представители на ядрения бранш обаче смятат, че взетото сега решение за отмяна само на правителственото решение може да породи юридически казуси и да бъде оспорвано от противниците на АЕЦ "Белене“. След гласуването на парламентарното решение министърът на енергетиката Теменужка Петкова посочи пред журналисти, че то позволява търсенето на стратегически инвеститор и че ядрената централа може да бъде изградена до седем години. Тя повтори твърдението си, че до момента има четирима кандидат инвеститори, които проявавали сериозен интерес. Ден по-рано Китайската държавна ядрена корпорация и руската "Росатом“ потвърдиха интереса си да инвестират в АЕЦ "Белене“. Първите обаче повдигнаха въпроса за държавни гаранции, а вторите казаха, че чакат да видят какво точно ще реши парламентът.

 

От френската "Фраматом“ отрекоха да искат да стават акционери в проекта и обясниха, че интересът им е да са само доставчици. Четвъртият инвеститор се пази в тайна от правителството, но според представители на ядрения бранш става  дума за американската "Дженерал Електрик“, която обаче също имала интерес да влезе в проекта само като доставчик, но не и като инвеститор. Решението за размразяване на АЕЦ "Белене“ бе взето след тричасов дебат, в който ДПС потвърди позициите си против ядрения проект, а БСП се опита да убеди пленарната зала да приеме нейното предложение за отмяна и на двете решения за спиране на строежа. Заместник-председателят на парламентарната група "БСП за България" Жельо Бойчев се опита безуспешно да убеди колегите си, че, запазвайки парламентарното решения за спиране на строежа, връзват ръцете на правителството в преговорния процес за търсенето на инреститор. "Решението на ГЕРБ аз го чета само по един начин – като липса на доверие към вас, към българското правителство, което трябва да проведе тези преговори и след това да представи вариантите за реализация. И тогава ще преценяваме кое е изгодно и кое не е изгодно за държавата, но да ви дадат мандат да водите преговори, да ви вържат ръцете… всичко друго, но това за мене е бламиране, а да не се отмени решението на парламента от март 2012 година – е лицемерие, колеги от ГЕРБ“, заяви Бойчев от паралемнтарната трибуна. Александър Ненков от ГЕРБ отрече това да е така, но призна, че подходът на управляващите е предпазлив. Според него обаче решението дава ясни граници за преговори. "И вярваме, че ако бъдещите инвеститори наистина имат сериозно желание и виждат сериозен потенциал – икономически и финансов, то те биха били склонни да поемат по-големия риск, без да твърдим с гръмки заглавия как рестартираме проекта. Нищо не рестартираме. Даваме просто мандат за следващите пет месеца да се направят евентуално проучвания какъв би бил истинският инвеститорски интерес“, каза Ненков, цитиран от mediapool.bg.

 

В подкрепа на решението на ГЕРБ се обявиха от "Обединени патриоти" и "Воля". БСП, макар и с критики, също деклалира подкрепата си за решението на ГЕРБ, за да се направела първата решителна крачка към рестарта на енергийния проект.

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции