<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=31223" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Пеевски e герой на нов доклад на "Репортери без граници"

19 Юли 2018
0 9807

Медийният магнат Делян Пеевски е посочен поименно в нов доклад на международната организация "Репортери без граници" като един от главните виновници в България заедно с управляващите за снижаването на професионалните стандарти в журналистиката, съобщи вестник "Сега".

 

 

"Репортери без граници" класира тази година България на 111-то място по свобода на словото, докато през 2006 г., когато едва започваше създаването на медийната империя на Пеевски и майка му Ирена Кръстева, нареждаше страната на 35-36-то място заедно с Франция.

 

Докладът, озаглавен "Мисията тъй възможна: Разследващата журналистика в България", анализира причините, поради които все по-малко български журналисти и медии се решават да правят разследвания за корупция и други значителни проблеми. "Причините са класическите – корумпирани редактори и издатели, автоцензура, натиск от властите и собственост на медиите, концентрирана в ръцете на олигарси, които използват пресата като "медийни бухалки" за постигане на контрол и наказване на малцината противопоставящи се", се казва в изследването.

 

Кои са виновниците? "През последните години стана забележителна концентрация на собствеността – три четвърти от печата е в ръцете на олигарха и законодател Делян Пеевски", посочва докладът, който напомня, че "той реши да напусне Етичния кодекс на българските медии и да си направи своя версия на саморегулация".

 

Текстът препраща за по-голяма яснота към доклад от 2016 г на "Репортери без граници", озаглавен "Медийните олигарси пазаруват", в който името на Пеевски се споменава 18 пъти. Новият доклад представя нетърпимата среда, в която работят неподчинените от властта журналисти. "Разследващите журналисти често са обект на различен натиск: от предупреждения, заплахи, "сицилиански" послания и оклеветяващи кампании до физически посегателства над тях и собствеността им. За радост нито един разследващ журналист не е убит в България заради работата си, но има документирани планове и опити за убийства, както и за жестоки, екзекуторски побои, палежи на коли и нападения с бомби срещу разследващи репортери".

 

"Нито един случай не е разкрит и никой не е обвинен от прокуратурата заради нападение срещу журналисти, но самата държава има срамни прояви на административни и юридически атаки срещу разследващи репортери. Тук даже не броим многобройните случаи на заведени дела за клевета срещу журналисти от публични личности", продължава докладът.

 

"Демотивираща е практиката на прокуратурата да заглушава и смачква официалните разследвания, провокирани от факти и доказателства за корупция и злоупотреба със служебно положение, публикувани в журналистически разследвания. Това се отнася особено до политическата корупция във високите етажи на властта".

 

В доклада е посочена разликата между изданията на Пеевски и независещите от него: "Няколкото печатни издания, които не принадлежат на депутата Делян Пеевски, продължават да публикуват добри разследвания и да разтърсват управляващите с много повече постоянство, отколкото техните колеги в телевизиите. Това важи особено за седмичника "Капитал" и всекидневника "Сега". Известните в миналото с качествени разследвания "24 часа" и "168 часа" се разделиха с качественото си представяне след като се смени собственикът им. Няколко онлайн медии като Mediapool, ClubZ, Offnews и E-vestnik също публикуват качествени разследващи репортажи. Но поради ограничения в бюджетите те не заделят екипи от репортери, които да работят изключително за разследвания".

 

Източник: Сега

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции