<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=36200" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Пулев, целувк...

Политиците обявяват занижени цени, защото нямат официални доходи, твърди брокер

29 Март 2019
0 2443

При покупка на имоти обикновените българи обявяват занижени цени, за да спестят данъци и такси, а политиците – защото нямат официални доходи. Това казва пред Клуб Z Нина Герганова, брокер на недвижими имоти с над десетгодишен опит.

 

 

 

Поради тази причина при политиците и ползваният банков кредит е малък. За разлика от тях обикновените граждани купуват имот обикновено с кредит – в този случай те трябва да го купят на реални цени. Кредитът ги отразява и обикновено е в размер на около 80% от реалната пазарна цена.

 

По този начин редовите българи, които купуват с кредит неголеми апартаменти, най-често (но не винаги) декларират в сделките си реалните пазарни цени и съответно плащат данъци и такси в пълния им дължим размер.

 

– Заможните българи, които купуват с налични пари, също сключват сделките на занижени цени, за да спестяват данъци и такси. Поради това обявените цени на покупките без кредит не дават представа за реалните пазарни цени и те не стават за обективни сравнения с обявените цени по сделки с политици, казва Герганова, която е печелила награда за най-успешен агент. 

 

При една сделка на занижени цени се извършват няколко нарушения. Престъпление е декларирането на занижените цени като реално платени. Специален състав в НК предвижда, че който избегне установяване или плащане на данъчни задължения в големи размери, т.е. над 3000 лв., като потвърди неистина или затаи истина в подадена декларация, се наказва с лишаване от свобода от една до шест години. Когато данъчните задължения са в особено големи размери, наказанието е лишаване от свобода от три до осем години и конфискация на част или на цялото имущество на виновния. Неплащането на реалната такса при нотариална сделка също е нарушение.

 

Разликите между офертните цени на строителните фирми и покупната цена могат да се разминат най-много със 7-8%. Обикновено строителят отстъпва с до 5%. По този начин реалните пазарни цени се получават, като се намалят с 5% офертните цени на съответната строителна фирма.

 

Естествено, че както винаги в случаите на политици на високи позиции КПКОНПИ и прокуратурата вероятно няма да установят никакви нарушения или поне никакви съществени нарушения въпреки очевидността им. И ще се задоволим със смешните твърдения, че политиците, декларирали невярна цена на апартаментите, са били „наказани“ с оставки само от държавните, но не и от партийните си назначения – без да са виновни. Естественият въпрос, който възниква, е – като не са виновни, защо ги наказват? Но търсенето на логика в тези неща е въпрос за наивници.

 

Занижените цени на апартаментите са нищо в сравнение със сумите, които струва примерно един ТЕЦ, или милионите, които се присвояват при прехвърлянето на студения резерв от един голям държавен ТЕЦ към един частен ТЕЦ. Сумите при апартаментите са нищо и когато става въпрос за обичайните плащания в размер на 20% от стойността на големите инфраструктурни проекти при провеждането на съответните обществени поръчки за тях.

 

Работата е там, че при апартаментите много по-лесно се виждат разминаванията между пазарна цена и цената на сделката, завършва експертката.

 

Източник: Club Z

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции