<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=33781" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Права на работниците? Шефовете не ги интересува – скоро ще се нуждаят само от роботи

17 Декември 2018
0 559

Всеки, който има телевизия, ще разбере, че коледната рекламна кампания на Amazon изградена върху сюрреалистична фантазия, в която кутиите за доставка придобиват гласове и се превръщат в световен хор, пеейки хита на The Jacksons от 1980 г. – „Can You Feel It”.

 

Очевидно е защо Amazon избира песента – музиката предава еуфоричен оптимизъм.

 

Докато компанията на Джеф Безос натиска своите работници през Коледа, някои се опитват да направят това обещание за човешко единство малко по-конкретно. В Ню Йорк служителите в "център за изпълнение" в Staten Island обявиха, че искат да преодолеят дългогодишната враждебност на компанията към организирания труд и колективно да се обединяват. На Черния петък имаше стачки и протести от работници в Amazon в Испания, Германия , Франция, Италия и Великобритания срещу ниски заплати и "нечовешки условия". В Австралия, където компанията работи само една година, два съюзи са се събрали, за да се опитат да организират работници от Amazon, след като един активист бе уволнен в агенция в център за изпълнение в Сидни.

 

В Минеаполис група работници, родени в Сомалия, са накарали Amazon да приеме много ограничена форма на колективно представителство. Подробностите за историята включват решението на компанията да увеличи целите за опаковане от 160 единици на час до 230. Пътят е дълъг, но поне Amazon промени някои управленски практики в склада и се съгласи да се среща с работниците четири пъти в годината.

 

""

 

По отношение на PR компанията има една надежда: благодарение на натиска от американския сенатор и бившия кандидат за президент Бърни Сандърс, бе повишена минималната заплата в САЩ от 11 до 15 долара. В същото време обаче "Amazon" е премахнала схеми за акции и бонуси , чиято загуба ще струва на някои британски работници до 1500 лири годишно.

 

 

Много работници в склада на Amazon носят преносими компютри, които наблюдават и контролират движението си и скоростта, с която изпълняват задачите си. Но достатъчно скоро тази технология може да бъде заменена от "увеличена реалност" . Работниците в редица професии скоро ще носят слушалки и очила, през които ще могат да виждат интрукциите си. Amazon патентова своята версия на тази технология – която през 2017 г. нарича "разширен реален потребителски интерфейс, улесняващ изпълнението". В доклада пише: „устройството може да открие човек по всяко време и кога е спрял да се движи". Най-важното е, че и изискванията за ефективност могат да бъдат насочени директно към главите на хората.

 

Кой би искал да работи така?

 

""

 

Като се има предвид невероятното богатство на Безос и почти неоспоримото господство на онлайн търговията на дребно, защо Amazon държи толкова много от работниците си в лошо състояние? Като рискува да изглежда безнадеждно наивно, вместо да изглежда като карикатурен капиталист от стар съветски плакат за пропаганда. Защо да не се държите по-добре?

 

Три десетилетия, един от най-депресивните аспекти на възхода на Amazon е начина, по който публичните власти, които се опитват да внесат офиси и складове в своите райони, бляскаво раздават данъчни облекчения, но никога не изглежда да настояват за най-основните трудови стандарти.

 

В близкото минало развитието на технологията Amazon, използвано през последните две десетилетия, потвърждава нещо очевиднo. Миналата година бях поканен в най -модерния център за зареждане на компанията в близост до летището в Манчестър, където робот предвижва продукти, а скоростта, с която се обработват поръчките, е напълно сюрреалистична.

 

 

 

В така наречената логистика, в края на краищата работата по изследователска и развойна дейност не се фокусира върху машини, насочени към замяна на човешки ръце. В този смисъл студеният и клиничен корпоративен ум може да стигне до едно просто заключение: защо се притеснявате за трудностите на обикновените работници, когато те скоро няма да са необходими? Противно на оптимистичните неща, които чуваме за автоматизацията, изглежда, че пътят към някаква въображаема икономика без работни места (което може би е кошмар) включва реалностите на условията за заетост на много хора, които са все по-зле. Това е процес в две стъпки: ще загубите работата си от робот и ще загубите самоуважение.

 

Източник: "Гардиън"

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции