<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=28202" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Две години ус...

Прокурор за условната присъда на мнимия хирург: При тези доказателства това е възможната присъда

03 Януари 2018
0 6694

Двегодишната условна присъда с 4 години изпитателен срок на измамника Румен С., представял е за мним хирург, е възможната при доказателствата и фактите,  които е разполагала Районната прокуратура във Велико Търново. Това заяви за Таймс. бг. прокурор Тотко Тотев, който бе ангажиран по казуса. Припомняме, че след направени самопризнания, след като се призна за виновен и след споразумение с държавното обвинение, Румен С. получи наказание в размер на лишаване от свобода за срок от две години, чието изпълнение на основание чл. 66, ал. 1 от НК е отложено с изпитателен срок от четири години. Мъжът бе заловен от полицията във Велико Търново след разследване на „Господари на ефира“. Майката на болната от рядкото заболяване сарком на Юинг Никол- Надя Костадинова сигнализира репортерския екип на Господарите и те започнаха свое разследване.

 

 

„Предпоставките за условната присъда са, че обвиняемият е реабилитиран с изтекъл съответно срок за реабилитация, че направи пълни самопризнания по повдигнатото обвинение, и деянието  „измама“ не е  довършено, а е останало в стадия на опита, като няма причинена имотна вреда.  Освен това става въпрос за опит за вземане на по-малка сума- 500 долара, а не така, както беше оповестено по медиите- че става въпрос за 3000 евро, обясни прокурор Тотко Тотев. Той е категоричен, че деянието е морално укоримо, но за съжаление според нашето законодателство това е едно от възможните наказания за мъжа, опитал да измами семейството на онкоболната Никол. „Съдът одобри споразумението във вида, в който е внесено, тъй като същото не противоречи на закона и морала“, заяви още Тотев.

 

По думите на Тотев, още след вземане на постоянната мярка „задържане под стража“ на 3 ноември, Румен С. е направил частични самопризнания. Назначен му е бил служебен защитник, който обаче по морални подбуди отначало  не е искал да поеме случая. След като обаче разбрал, че обвиняемият ще признае вината си, продължил да го защитава.

 

„Обвиняемият призна, че е искал да посредничи и да направи връзка с реален лекар от клиниката Аджибадем в София, който действително да свърже семейството за лечение в Турция“, разказа още прокурорът. „Оказа се, че действително съществува такъв лекар, който посредничи при връзка с клиники и медици в Турция и вероятно за тази услуга взема комисионни. Обвиняемият също е искал да се включи в тази практика и според мен, и преди това е правил такива „услуги“, защото е поддържал връзка с български лекари, водил е за тежест семейството на Никол при такива, преглеждал е епикризи и е понаучил някой друг медицински термин. Средно интелигентен човек веднага би се усъмнил по поведението му, че става въпрос за някаква измама, но е разбираемо семейството на детето да е в шок и под стрес, и да не оцени веднага адекватно ситуацията. Моите впечатления от майката и лелята на Никол са, че са много интелигентни, отначало са се подвели по неговото предложение, но след това са се усъмнили, анализирали ситуацията и са реагирали.“

 

Прокурор Тотев сподели още, че научил за измамата едва на следващия ден, след като е бил задържан Румен С., а не предварително. „Бяхме пред свършен факт. Операцията е проведена без да бъде информирана първоначално  прокуратурата. При нас не бе подадена жалба от потърпевшите. В случай, че нашата институция беше сигнализирана, можеше да се проведе професионално операцията и да се повдигне обвинение за „довършено престъпление“ и „реализирана измама“, като наказанието  да бъде евентуално доста по-тежко и присъдата би могла и да е ефективна. Но все пак важното е, че акцията завърши успешно и мъжът е осъден, заключи прокурор Тотко Тотев.

 

„Тази присъда за мен беше очаквана, не съм изненадана от нея“, коментира майката на 13-годишната Никол, която страда от сарком на Юинг Надя Костадинова. „За мен беше важно, че беше показан по медиите този човек, който се опита да злоупотреби, да го види цяла България и ако мога да предпазя други хора от него, от това да ги измами!“

 

Костадинова сподели още, че на 3 ноември са входирали в Център „Фонд за лечение на деца“ документите на Никол, за да кандидатстват за държавно подпомагане на лечението й. На 20 ноември пък внесли и офертата от френска клиника, в  която могат да оперират това рядко, но много агресивно злокачествено заболяване. По думите й, български медици не могат

 

В дарителската сметка на Никол към момента има събрани 262 000 лева, а офертата от Франция, която включва 6 курса по химиотерапия, извършване на сложната операция на тазобедрената става, присаждане на стволови клетки и лъчетерапия, както и включеният престой в болницата възлиза на 350 000 евро, сподели още Надя Костадинова. Докато чакат становището на експерти от фонда обаче, родителите на момиченцето не бездействат. В момента то провежда четвърти химиотерапевтичен курс в Детското онкологично отделение в ИСУЛ.

 

„След първата химиотерапия минахме на скенер и се видя, че туморът е стопиран, каза още тя. Надя Костадинова недоумява обаче защо от фонда се бавят с експертното становище, след като в техния официален сайт пише, че със становище се излиза в 14-дневен срок. Костадинова е звъняла и на 20 декември за информация във фонда, но оттам й съобщили, че техният случай още не е разгледан.

 

Източник: Times.bg

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции