<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=45844" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Рекорден брой журналисти са влезли затвора през 2019 година

11 Декември 2019
0 380

Най-малко 250 журналисти по света в момента са в затвора  във връзка с работата си показа анализ на "Комитета за защита на журналистите", който посочи Китай, Турция, Саудитска Арабия и Египет като най-големите потисници на журналисти.

 

Групата установи, че мнозинството от тях са в затвора по „антидържавни обвинения“.

 

В новия си анализ комитетът установил, че броят на журналистите, обвинени във "фалшиви новини“, се е увеличил през тази година, като 30 са в затвора през 2019 г., в сравнение с 28 за миналата година и само един през 2012 година.

 

Според него използването на обвинението за „фалшиви новини“ рязко се е увеличило, като по-рано тази година Русия и Сингапур въведоха противоречиви закони за фалшивите новини, но броят на журналистите, затворени зад решетките, остава висок.

 

Комитетът изчислява, че 255 са били в затвора през 2018 г., което е само скромно подобрение спрямо рекордните 273 през 2016 г.

 

"Вече четвърта поредна година наблюдаваме рекорден брой журналисти, които са в затвора заради това, че си вършат работата", твърди ръководителката на комитета Кортни Радш пред CNN.

 

Според анализа Китай е бил най-големият потисник през 2019 г. с поне 48 журналисти в затвора, следвана от Турция (47), Саудитска Арабия (26) и Египет (26).

 

"Тази година това, което се откроява е, че Китай за първи път от 2015 г. изпревари Турция като водещата държава, потискаща журналистите", каза Радш, като добави, че президентът Си Дзинпин продължава да "упражнява политически контрол и да установява все по-строг такъв върху медиите".

 

Докато скорошният анализ показва, че в Турция са затворени по-малко журналисти спрямо 68-те през 2018 г., докладът отбелязва, че това отразява успешните опити на президента Реджеп Тайип Ердоган да потуши независимата журналистика и критика, а не по-голямата свобода на медиите.

 

Комитетът добави, че десетки журналисти, които в момента не са в затвора в Турция, все още са изправени пред съда или чакат своята присъда.

 

Радш също така каза, че вероятно репресията срещу журналистите ще създаде „възпиращ ефект“ за онези, които биха искали да практикуват професията, добавяйки, че 98% от затворените са местни журналисти.

 

"Репресиите срещу пресата възпрепятстват правото на обществото да бъде информирано. Това има потенциала и вероятноста да доведе до по-голяма корупция, тъй като властите смятат, че няма да бъдат обект на независим контрол или отчетност“, каза тя.

 

 

Източник: CNN

 

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции