<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=32354" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Осветители о...

Ремонтът на "Граф Игнатиев" стигна до ОЛАФ

17 Октомври 2018
0 5787

Неправителствената организация "Спаси София" е изпратила сигнали за нередности по проекта за ремонт на ул. "Граф Игнатиев" в столицата до европейската служба за борба с измамите ОЛАФ, както и до българските власти. Причината е промяна на проекта в крачка, довела до използването на различен материал за виброизолация на трамвайното трасе. Според организацията в това действие на общината има нарушение на Закона за обществените поръчки, а освен това реално положеният материал няма да е достатъчно ефективен, за да предпази околните сгради от вибрациите на преминаващите трамваи.

 

Със замяната му били спестени и около 160 000 лева на изпълнителя на проекта "Джи Пи Груп". От организацията искат и оставката на заместник-кмета на София по транспорта Евгени Крусев, който е подписал всички документи по обществената поръчка, назначил е комисията, която е работила по нея, както и промяната на проекта. Самият Крусев отхвърли пред бТВ обвиненията в нарушение на закона и в избор на по-некачествен материал за виброизолация. По думите му промяната на проекта се наложила, понеже първоначалният вариант бил със съществени проблеми и можел да доведе до сблъсък на разминаващи се трамваи и наводняване на трасето при валежи

 

Подмяната

 

Основното нарушение в проекта според "Спаси София" е промяната в изискването за материал, който да се ползва за виброизолация на трамвайните релси. В техническото задание при обявяването на поръчката за избор на изпълнител е посочено, че трябва да се използва един вид материал, който е по-мек и лек.

 

Почти всички кандидати в поръчката включват в офертите си продукт, който отговаря на минималните изисквания на общината. С изключение на консорциум около компанията "ПСТ Груп", която предлага материал с по-голяма тежест и от рециклирани материали на фирма "Пандрол" (Pandrol). За това и "ПСТ Груп" е отстранена от поръчката. Победителят – фирмата "Джи Пи Груп", предлага виброизолационна подложка, която отговаря на изискванията и е производство на австрийската фирма "Гетцнер" (Getzner).

 

След сключването на договора с "Джи Пи Груп" и започването на строителството, проектът за трамвайното трасе е променен на 29 юни с решение на Общинския съвет по устройство на територията. Според "Спаси София" причината е становище на председателя на борда на общинското дружество "Електротранспорт" Асен Тасев, в което се казва, че заложеният първоначално материал не е подходящ и трябва да се използва друг, с параметри, които отговарят на изделието на фирма "Пандрол". Становището му се основава на оглед на подобна виброизолация, използвана в метродепо в София.

 

Според Тасев тя се къса лесно и не е подходяща за трамвайните релси. От "Спаси София" твърдят, че изпробваният от Тасев материал е различен от първоначално заложения за ремонта на "Граф Игнатиев". Според зам.-кмета по транспорта Крусев промяната в проекта се прави заради много по-сериозни проблеми в него – недостатъчно добро отводняване и нужда от изменение на геометрията на релсите, за да не се стигне до челен сблъсък между разминаващи се трамваи. Крусев обясни това в интервю за бТВ, след като беше излъчен репортаж по сигнала на "Спаси София".

 

От организацията отбелязват, че Асен Тасев е бил част от комисията по избора на изпълнител на обществената поръчка и е подписал отстраняването на "ПСТ Груп". Според юристи, консултирали "Спаси София", промяната на проекта в последствие при положение, че заради несъответствие с него е отстранен един от участниците, е нарушение на Закона за обществените поръчки.

 

Проблем за сградите

 

Според "Спаси София" предпочетеното в последствие изделие от рециклирани материали няма да предпази сградите по ул. "Граф Игнатиев" от вибрациите на минаващите трамваи. Причината е, че материалът би "сработил" при натоварване от 10 тона на една трамвайна ос. В същото време реалното натоварване е не повече от 8 тона на ос. Освен това продуктът от рециклирани материали е много по-тежък от първоначално заложения в поръчката и това намалява възможността му да редуцира вибрациите. Тези заключения на "Спаси София" са направени на базата на мнение от първоначално избрания за проектант на обекта инж. Румен Борисов.

 

Според организацията той сам се е оттеглил от работата, след като общината се отказала да изпълнява неговия технически проект. Преди това той е упражнявал авторския надзор при подмяната на релсите. Според изявление на Борисов пред "Спаси София" той е сигнализирал, че промяната на проекта и по-точно на материала за виброизолация, ще има негативен ефект. "Виброизолационната подложка е най-важната част от проекта ми – трамвайните линии са разположени много близко до сградите и са подложени на силни вибрации.

 

По проект тя трябваше да е с много малка коравина и да осигури над 80% намаляването им, в сравнение със съществуващото положение преди реконструкцията. Доставената и монтирана вече подложка е много корава за трамвайни линии и няма да виброизолира сградите в опасния за тях нискочестотен диапазон от 20 до 80 Нz. Вместо да се обърне внимание на подмяната на материалите, Възложителят организира съвет, който да я легитимира. Замяната на виброизолационните елементи и подложката ме поставиха в невъзможност да постигна параметрите в проекта ми, поради което взех решение да се оттегля", твърди проектантът.

 

Според зам.-кмета Крусев обаче проектът е променен, защото не е ставал и било нормално проектантът да спре да работи по ремонта на ул. "Граф Игнатиев". Той обясни още, че подобна виброизолация е използвана и при ремонта на други трамвайни трасета в София и е досатъчно качествена, а производителят ѝ е световна фирма – сред най-добрите, които може да се осигурят за София.

 

Подведени доставчици От цялата тази история подведени са били и от австрийската фирма "Гетцнер", която очаквала да получи поръчка за доставка на виброизолация за проекта на София. След като това не се случило, от дружеството писали писмо до кмета Йорданка Фандъкова и зам.-кмета Евгени Крусев с въпрос каква е причината общината да се откаже от техния продукт. След като не получили отговор, препратили въпросите си през посолството на Австрия в София. Според "Спаси София" отговор не се получил.

 

Според зам.-кмета по транспорта такъв е изпратен около месец след получаването на запитването. От неправителствената организация твърдят, че с подмяната на материала са спестени и около 160 000 лева. Те са в полза на изпълнителя "Джи Пи Груп", тъй като в неговата ценова оферта е включено полагането на по-скъпия материал на "Гетцнер".

 

Източник: Мediapool.bg

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции