<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=36970" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Ремонтът на "Графа" е направен, за да се усвоят много пари, смята архитект Димитров

01 Май 2019
0 1844

Архитект Димитър Димитров е председател на инициативата "Граждани за София". Преди години е работил в дирекция "Генерален план на София" към Софийска Община. Участвал е в предишни реконструкции на централната част на града, подлеза при Орлов мост, пешеходни площади и зони, в разработката на кръгови кръстовища и зелени площи. Вижте какво каза той за новите ремонти в центъра на София в интервю за в-к Сега:

 

– Г-н Димитров, като архитект какво мислите за постоянните обрати по казуса с небостъргача на „Артекс" в „Лозенец" и разрешението за строеж?

 

– Принципно погледнато, "Лозенец" е едно от местата в София, в които може да се допусне високо строителство, и то точно във високата му част. Високи сгради може и трябва да има, по света сме виждали страхотни. Проблемът на София е, че всички недоразумения са заложени и се допускат от закона и от общия устройствен план на града (ОУП). В него има ужасно много недомислици с дългосрочен характер, като "Златен век" е една от тях. Мисля, че след като казусът със "Златен век" мине през съда, той ще даде възможност да се продължи. Въпросът е това ли е сградата, която трябва да се довърши? В момента строителството се изпълнява така, че широката страна на сградата е с посока изток-запад. А трябва да е север-юг. "Кемпински" е ориентиран точно така. Колкото и да се гледа от града, хотелът се вижда като тясна сграда. Докато "Златен век" стои тежко на фона на Витоша, скрива планината. Но мога да ви кажа, че и сградата, в която доскоро е живял зам.-шефът на ГЕРБ Цветан Цветанов, а чувам, че в нея живеят и други депутати, също е в нарушение на строителните норми. С други думи, в София по-скоро става дума за стандарт при нередовното строителство, а не за изключение.

 

– Харесва ли ви ремонтът на ул. "Граф Игнатиев"?

 

– Този ремонт е генерално сбъркан, целта при него бе не да се направи най-доброто за столичани, а да се усвоят много пари. Найголемият абсурд в дебата дали колчета или блокчета да пазят софиянци от трамвая по "Графа" е, че по тази улица изобщо не трябва да има трамвай. Особено сега, след като предстои пускането на третия диаметър на метрото. Исторически в центъра на София са се оформили няколко площада, които трябва да са пешеходни. Нашата организация е правила предложения и ще продължи да настоява центърът да започне да прилича на себе си. В стария град не трябва да се натрупват никакви паразитни функции. Бул. "Мария Луиза" от Лъвов мост до Халите трябва да е пешеходна зона, целият площад "Св. Неделя" до "Алабин" също трябва да е пешеходен. Трябва да се извади и покаже крепостта Сердика, която се намира точно под "Св. Неделя", за да се види, че живеем в един от великите градове на света. Античното културно наследство пред Партийния дом до Булбанк и пред Джамията също трябва да е на показ и хората свободно да се разхождат в тази зона, в която не трябва да има нито една кола и трамвай. 

 

– Къде другаде общината не си върши работата?

 

– По отношение на зеленината особено проблемен е Западен парк. Там и цигани, и българи секат поголовно и се заселват, а в същото време общината залесява с дръвчета района до бившето сметище в Суходол. Вместо да се даде земя на циганите да си направят къщи там, допускаме да се унищожава истинският парк, а садим фиданки по програма, по която само се отчитат пари. Подобно решение е уникално малоумие вследствие на липсата на адекватно устройствено мислене. Съгласно плана от 2009 г. над 10 000 дка, или няколко Борисови градини, са отредени за озеленяване – между Горубляне и "Младост", от "Студентски град" до "Малинова долина", при "Кръстова вада", Южен парк и т.н. Собствениците на тези имоти плащат данъци като за УПИ, милиони левове всяка година. Въпросът е къде потъват тези пари и защо Столичната община не използва данъците да изкупи терените. Ако това се бе случило, София щеше да има поне още 2 големи парка. И нямаше сега кметицата да ни обяснява, че за зелени площи нямало пари. Има и още много пари, които се използват не по предназначение. 

 

– Например?

 

– Отворете бюджета за последните 10 г. и ще се убедите как само за обслужване на администрацията разходите са се увеличили от 24 милиона до 124 милиона. И то все "в името на гражданите и града". А всъщност в полза на бюрокрацията, а и не само. Вземете за пример платеното паркиране. Навремето го въведоха, за да се строят със събраните пари паркинги и гаражи – подземни и надземни. Столичани и гостите на София са подарили на Столичната община повече от 1 млрд. лева, като срещу тези пари не са се появили почти никакви паркинги – нито подземни, нито надземни. Защото ресурсът се използва по партийна целесъобразност, а не за града.
 

 

Публикуваме интервюто със съкращения.

 

Източник: в-к Сега

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции