<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=31151" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Умъртвиха на...

Родни експерти: Стопаните тънат в информационно затъмнение, странно е бързането на БАБХ

16 Юли 2018
0 12702

Експертна мисия на Европейската комисия идва в България, за да провери дали Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ) се справя достатъчно добре с мерките около заразата от чума в пограничните райони.

 

 

Мисията на Главна дирекция Sante ще продължи 5 дни. Очаква се седмица по-късно експертите да изготвят доклад с резултатите от проверката, съобщиха от БАБХ в понеделник. В случай че бъдат открити пропуски, ще се увеличи карантинният район. До момента са умъртвени близо 4000 животни в засегнатите шест села. От БАБХ твърдят, е във всяко стадо е открита поне една заразена коза или овца. Според тях това е достатъчно основание за умъртвяването на останалите.

 

Експерти се съмняват, че БАБХ не спазва собствените си наредби

 

Междувременно обаче според експерти в областта самата БАБХ нарушава своите собствени разпоредби.

 

По думите на д-р Марина Иванова от “Четири лапи” самата БАБХ е издала ръководство за борба с чумата, в което се посочва карантината като метод за ограничаване на заразата, а евтаназията се препоръчва само при поразени от чумата животни. Д-р Иванова отбеляза и че част от пробите са били изпратени не във Франция, а в лаборатория, която не е одобрена като референтна. Странно прибързаните действия на властите по случая с чумата в Ямболско и липсата на комуникация с животновъдите при избиването на добитъка им нанасят удар не само по реномето на Българската агенция за безопасност на храните, но и по държавността въобще. Обобщиха д-р Иванова и Явор Гечев от организацията.

 

“Оставиха хората в едно информационно затъмнение. Не само, че по този начин унищожават дребното животновъдство, но и убиват държавността, няма доверие към тях”, подчерта Гечев. Според него съвсем различно е щяло да протече всичко, ако властите бяха говорили със стопаните и се беше стигнало до евтаназия само на стадата с болни животни – и то без насилствено влизане в стопанските постройки с помощта на полицията. Д-р Иванова беше категорична, че няма как по презумпция да се приема, че животните са болни, при положение, че вирусът оцелява в околната среда само 72 часа и се предава при пряк контакт.

 

“Моето обяснение е, че искаме да покажем на ЕК, че много бързо можем да се справим с болестта”, смята Гечев. Той допълни, че в документи на международна организация от май тази година България не е сред страните, свободни от заболяването, а няма информация за чумни огнища. “Чумата ще стигне до Видин благодарение на действията на БАБХ. Хората нямат доверие на ветеринарните власти. Ако в стадата се появят признаци на заболяването, хората ще разпродадат животните по най-бързия начин и заболяването наистина ще стигне до Видин”, подчерта Явор Гечев, цитиран от mediapool.bg.

 

Шефът на БАБХ: Евтаназията е единствената възможна мярка, крихме за нея, за да не крият стопаните добитък

 

Според директора на Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ) Дамян Илиев обаче евтаназията на животни в Ямболско заради риск от чума е единствената възможна мярка при създалата се ситуация. Липсата на комуникация със стопаните пък е била нарочно търсен ефект, за да не крият те добитък. Пред бТВ в понеделник Илиев отхвърли твърденията, че е разпоредил масовата евтаназия, преди да станат готови резултатите от изследванията.

 

"Нашето изследване е на 19 юни. Изпращаме същата проба в референтна лаборатория и на 23 юни получаваме потвърждение. На 25 юни е издадена заповед за Воден (първото село, в което бяха умъртвени животни – бел. ред.)", обясни той. Илиев посочи, че заболяването е такова, че невинаги се развиват характерните клинични исмптоми. Затова и е било решено да се избият всички стада, които може да са били в контакт с болни животни. Попитан защо агенцията преди месеци е издала ръководство за борба с чумата, което сега не спазва, той отговори, че документът е написан за случаи, в които няма такъв голям риск от разпространение на вируса: "Практическото ръководство в момента не е състоятелно", каза Илиев и добави, че карантината не се прилага никъде в подобни ситуации. Илиев подчерта, че БАБХ действа в синхрон с европейския орган по безопасността на храните и санитарния контрол.

 

"Смятам, че може би спасяваме бизнес за над 1 млрд. Създаваме впечатление, че на агенцията може да се вярва от всички, които търгуват с България", заяви той. По думите на Илиев е имало "разбалансирана история" с комуникацията със стопаните, но "когато се прилагат тези мерки с евтаназията, собствениците не се предупреждават, защото има много случаи, в които се опитват да спасяват животни“. „Вчера заловихме животни, изнасяни в багажници, застрашена е сигурността на страната", добави той.

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции