<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=40433" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Румяна Коларова: Новият проект „Мая Манолова“ изповядва комунизъм

04 Септември 2019
0 1254

Политологът Румяна Коларова говори в интервю за Fakti.bg за престоящите кметски избори. Ето какво смята тя за кандидатурата на Мая Манолова за градоначалник на София и други важни теми.

 

 

– Г-жо Коларова, каква кампания ни очаква, местните избори се очертават да са най-горещи в София, където Йорданка Фандъкова, и Мая Манолова влизат в битка? 

 

– Очевадно цялата кампания на Мая Манолова, която предстои, е 100-процентов политически инженеринг. Тя започна със социологически проучвания и медии, които активно пропагандираха възможността омбудсманът в оставка да има всички атрибути за предстоящите избори. Политическият инженеринг беше направен по учебник, в най-зрялата му форма. Целта очевидно е да се създаде нова политическа партия, която да бъде ляво-център. Целта е да се премести самият център на българската политическа система. През последните 22 години доминираха десните партии. Първият опит за промяна на политическата система беше придвижването на ДПС, което се слави като „балансьор“. Когато обаче и в двата пъти партията на Ахмед Доган действаше като партньор на БСП, коалициите им бяха стигматизирани и носеха негативна комутация – и при тройната коалиция, и при Пламен Орешарски. Що се отнася до новия проект „Мая Манолова“, то той ще бъде един тест за българската партийна система и за избирателите. До колко все още има хора, които биха гласували за нова партия. Подобни експерименти с нарочени „харизматични фигури“ бяха свързани с „България без цензура“. Това означава, че в момента основният въпрос е до каква степен Мая Манолова и Слави Трифонов ще играят заедно. Ясно е, че шоуменът не може да бъде харизматична политическа фигура и изборът е да припознае Мая Манолова като такава. Като политолог обаче, не виждам никакви основания тя да има очакваната харизма. Единственото харизматично в нея е, че, да кажем, се е преборила с една тежка болест. Оттам нататък – тя е просто един рупор и високоговорител, който усилваше основните тези на БСП. Тя е способна да препредава съобщения. Ставайки омбудсман, излезе от политиката и прие ролята на звънец, който алармира, когато държавната администрация не се справя. 

 

– Самите симпатизанти ще се вържат ли на номера с Мая Манолова, има предположения на ваши колеги, че дори столичните социалисти са под въпрос и доста от тях няма да я припознаят като свой кмет? 

– Въпросът е доколко избирателите ще избегнат капана в София, който са им подготвили. Електоратът на тези партии е изключително лоялен, но едновременно с това екзалтацията на тема „Анти ГЕРБ“ създава реална опасност да се стигне до загуба на контрол. В един момент започват да липсват логични аргументи и последователност, за да обясниш защо си срещу Йорданка Фандъкова. В момента, в който десните подкрепят минимално дори Мая Манолова, ще изгубят почти целия си електорат. Защото част от него ще отиде към нея, но другата ще се насочи към ГЕРБ. До този момент имаше голяма симбиоза между финансиране и политическа форма. Формацията на Христо Иванов беше подкрепена от „Галъп“, с което се надяваше „Да, България“ да обърне баланса в партийната система в България в лявото пространство. Стигна се до взаимно паразитиране на един електорат върху друг и на амалгама, в която присъстват политици, които не са в десния политически спектър. Битката е за десните избиратели. Има и втори момент – на максимална мобилизация на „лявото“. Екстремните изказвания на Корнелия Нинова и поредните ѝ загуби бяха тестът, който показа, че в този вид на „Позитано“ 20 няма повече ресурс. Затова сега БСП търси фигура, която има минало на радикално ляв и агресивен говорител, а в същото време комуникира със заинтересовани групи, които не са „леви“. 

 

– Ще помогне ли или ще вкара гол на БСП Румен Радев с включването си в предизборната кампания на левицата? 

– В момента се прави опит да се осъществи политическият проект „Мая Манолова“, както беше създаден „Румен Радев“. През изминалата година публичният образ на президента се видя, че не гълта много въздух. Неговите позиции са негативни срещу всичко, което ГЕРБ прави. Той дублира едно към едно всичко, което БСП твърди. Разбира се, че Румен Радев придава тежест на „столетницата“, но междувременно с това изпразва от съдържание президентската институция и тя олеква. Ако опитва по този начин да пази доверието, което има президентската институция, рискува балонът му да бъде спукан. Да дойде един момент, в който всичко това, което има досега, да се изпари. Другият вариант е той да стесни своите политически претенции, за да може да им предаде съдържание и да имат своята политическа и човешка подплътеност. Местните избори могат да му дадат възможност да се захване с конкретни теми, които да дадат тежест на позициите му. Едновременно с това, ще дискредитира позицията си на надпартиен президент, тъй като местните избори са партийни. Илюзия е, че има безпартийни кметове. Това са политически шашмалогии. Кметът е безсилен, ако няма подкрепата на общинския съвет, който е продукт на съотношение между силите на партиите. Затова е лицемерно да се твърди, че Мая Манолова може да бъде независим и безпартиен градоначалник. Тя може да спечели изборите само ако десните партии я припознаят. 

 

 

 

Цялото интервю четете на Fakti.bg

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции