<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=41451" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Русия е бомбардирала четири болници в Сирия в рамките на 12 часа, сочи разследване

14 Октомври 2019
0 1157

Военновъздушните сили на Русия многократно са бомбардирали болници в Сирия, за да смажат последните опити за съпротива срещу президента Башар Асад, според разследване на "The New York Times".

 

Анализ на непубликувани по-рано радиозаписи на руските военновъздушни сили, регистрационни записи на самолети и свидетели позволи на "The New York Times" да проследи бомбардировките на четири болници в рамките на 12 часа през май и да свърже руските пилоти с всяка от тях.

 

12-часовият период, започващ на 5 май, представлява малка част от въздушната война в Сирия, както и много кратък щрих от четиригодишната военна намеса на Русия в гражданската война на Сирия.

 

Нов фронт в конфликта се откри дори тази седмица, след като турските сили преминаха границата като част от кампания срещу ръководената от кюрдските милиция.

 

СЪВЕТЪТ ЗА СИГУРНОСТ НА ООН СЕ СЪБИРА ЗАРАДИ ТУРСКАТА ВОЕННА ОПЕРАЦИЯ В СИРИЯ

 

Русия отдавна бива обвинявана в извършването на системни атаки срещу болници и клиники в окупираните от бунтовниците райони, като част от стратегията за подпомагане на Асад в осемгодишната война.

 

Документирани са най-малко 583 такива атаки от 2011 г. насам, като 266 от тях са от периода, откакто Русия се намеси в конфликта през септември 2015 г., а най-малко 916 медицински работници са убити от 2011 година досега.

 

Безразсъдното или умишлено бомбардиране на болници е военно престъпление, но да се докаже вина на фона на сложна гражданска война е изключително трудно, още повече, че сирийските медицински работници и групи за правата на човека нямаха доказателства.

 

САЩ, ВЕЛИКОБРИТАНИЯ И ФРАНЦИЯ НАНЕСОХА ВЪЗДУШНИ УДАРИ В СИРИЯ (ВИДЕО)

 

Позицията на Русия като постоянен член на Съвета за сигурност на обединените нации я предпазва от контрол и предотвратява агенциите на ООН да търсят отговорност от руските военновъздушни сили.

 

„Атентатите срещу здравните учреждения в Сирия, както и безразборното бомбардиране на цивилни такива, определено са военни престъпления и те трябва да бъдат придвижени до Международния наказателен съд в Хага“, каза Сузана Сиркин, директор на политиката в "Лекарите за правата на човека".

 

"Русия и Китай обаче, "срамно" наложиха вето на резолюцията на Съвета за сигурност, която щеше да отнесе тези и други подобни престъпления в Сирия пред съда", каза тя.

 

КАКВО ДА КАЖЕ СОФИЯ ЗА ТУРСКАТА ВОЕННА НАМЕСА В СИРИЯ? ИЛИ ДА СИ ТРАЕ?

 

Руското правителство не отговори директно на въпроси за четирите болнични атентата. Същевременно говорител на външното министерство посочи минали изявления твърдейки, че руските ВВС извършват прецизни удари единствено и само по „ проучени цели“.

 

От 29 април до средата на септември, когато руските и сирийските правителствени сили нападнаха последния щаб на бунтовниците, бяха нападнати 54 болници и клиники на опозиционна територия, съобщи службата за правата на човека на ООН.

 

Поне седем са се опитали да се защитят, като добавили местоположението си към списъка за деконфликти, според Световната здравна организация.

 

Във времето между 5 и 6 май, Русия нападнала четири от тях в рамките на 12 часа, като всички фигурирали в списъка.

 

Първата била хирургичната болница "Набад ал Хаят", основна болница в южната провинция Идлиб, обслужваща около 200 000 души. Болницата е извършвала средно около 500 операции и е приемала повече от 5000 пациенти месечно, според сирийската благотворителна организация, която я подкрепя.

 

Учреждението е било атакувано три пъти от откриването си през 2013 г., като малко след това се преместило в подземен комплекс на земеделска земя, надявайки се да бъде защитено от въздушни удари.

 

Персоналът на "Набад ал Хаят" бил евакуиран три дни по-рано, след като получил предупреждения за очакваната бомбардировка, но хирургичната болница "Кафр Набл", на около 6 километра на северозапад, нямала такъв късмет.

 

Лекар, който работил там твърди, че болницата е била ударена четири пъти, като първата атака била в 17:30. Ударите били с интервал около пет минути един от друг, без предупреждение и убивайки човек, който стоял отвън и помагал на пациенти и членове на медицинския персонал да използват кислородни резервоари, за да дишат през задушаващия прах.

 

СИРИЯ, БЕЖАНЦИТЕ И ЕВРОПА: НЯКОЙ ПАК ДЪРПА ДЯВОЛА ЗА ОПАШКАТА

 

Руските пилоти бомбардирали и две други болници в същия 12-часов период: пещерната болница "Кафр Зита" и ортопедичната болница "Ал Амал", като и в двата случая руските военновъздушни сили били в небето по време на удара, а руските пилоти могат да бъдат чути в радио записите как „работят“ по целите си в момента на отчитане на ударите.

 

От 5 май насам, поне две дузини болници и клиники в окупирания от бунтовниците северозапад бяха засегнати от въздушни удари. Сирийските медицински работници заявиха, че очакват бомбардировките в болниците да продължат, предвид неспособността на ООН и други страни да намерят начин да накарат Русия да поеме отговорност.

 

"Аргументът на руснаците или на режима винаги е, че болниците се управляват от терористи", каза главната медицинска сестра на Набад ал Хаят, която поиска да остане анонимна, тъй като се страхува за живота си.

 

„Наистина ли е възможно всички хора да са терористи? Истината е, че след като са засегнати здравните учреждения, особено в райони като този, където има само една болница, нашите къщи се превъръщат в такива“, добави тя.

 

 

 

Източник: CNN

 

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции