<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=42030" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Десетки от на...

Русия стана най-големия износител на слонова кост, без да имат слонове (видео и снимки)

04 Ноември 2019
0 2108

В Русия процъфтява търговията с бивни на мамути. По официални данни над 120 тона от ценните находки напускат страната, въпреки световната забрана за търговия със слонова кост. Цената за килограм достига 30 000 рубли (480 долара), а добре запазена бивна тежи около 100 килограма. Много често търсачите се натъкват на чифт, което формира цена от близо 100 000 долара.

 

ГЛОБАЛНАТА ТЪРГОВИЯ С ДИВИ ЖИВОТНИ Е ДОРИ ПО-ГОЛЯМА, ОТКОЛКОТО СЕ СМЯТАШЕ

 

Треската за слонова кост започва след 2010 г., когато в света бе въведен 20-годишен мораториум върху тази търговия. В Русия никога не са живели слонове, а мамутите са измрели още преди хилядолетия. Въпреки това още Руската империя е била световен лидер в изнасянето на слонова кост, като значителна част от износа е формиран от бивни на моржове. "Слонова кост" назовавали общо находките от бивни.

 

 

""

 

 

В днешно време Русия претендира да е "родина на слоновете" и ловците търсят останки в ледените земи на Якутия. Понякога те се натъкват на останки от Вълнест носорог, чийто рог се цени дори още повече. Основната търговията е предназначена за Китайския пазар, където от слонова кост се изработват сувенири, а за рога на носорога се твърди, че лекува рак и повишава мъжката потентност. Един грам от веществото достига цена от 170 долара, но въпреки слуховете, няма лечебни свойства. 

 

 

""

 

 

Ловът на носорози е строго забранен по света. Черната търговия създава голяма опасност за богатото палеонтологическо наследство на Русия. Властите реагират мудно, а трафикантите печелят милиарди рубли. „Загубени са безвъзвратно много страници от палеонтологическия летопис. Мащабите на разруха са извън човешките представи“, твърдят учените, загрижени за бъдещето на тази част от световната история.

 

 

Източник: "Сибир реалии“ 

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции