<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=32662" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Свободата в интернет продължава да намалява в целия свят

01 Ноември 2018
0 419

Цифровият авторитаризъм е във възход, според нов доклад на групата Freedom House, която следи интернет свободите. Тя съобщи днес, че правителствата търсят все по-голям контрол над данните на потребителите, като същевременно злоупотребват с понятието "фалшиви новини", за да потискат съпротивата на обществото. Така за осма поредна година Freedom House установява спад в онлайн свободите по света, пише The Verge.

 

 

 

 

"Темата в този доклад е признанието, че интернет, който някога е смятан за технология на свободата, все повече се използва за разрушаване на демокрациите", казва Майк Абрамовиц, президент на Freedom House. "Пропагандата и дезинформацията все повече отравят цифровата сфера, а авторитарните и популистките власти използват борбата срещу фалшивите новини като претекст за атакуване на изтъкнати журналисти и критици в социалните медии, често чрез закони, които криминализират разпространението на фалшива информация".

 

""

 

 

 

В Съединените щати свободата на интернет спадна през 2018 г. поради отмяната на правилата за неутралност на мрежата от Федералната комисия по комуникации. Други държави се справят много по-зле – 17 от 65 анкетирани са приели закони, ограничаващи онлайн медиите. От тях 13 са разследвали граждани заради разпространяване на невярна информация.

 

 

""

 

Докладът критикува също Шри Ланка и Индия, които периодично изключват или ограничават достъпа до интернет в отговор на избухването на етнически и религиозни конфликти. "Намаляването на интернет услугите е драконов отговор, особено в момент, когато гражданите може да се нуждаят най-много от това да се свързват с близки или да избягват опасни зони", каза Ейдриън Шабаз от организацията.

 

 

Докладът също така открива, че правителствата в 32 държави по света използват платени коментатори, ботове и тролове в опит да манипулират онлайн комуникацията.

 

Източник: Тhe Verge

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции