<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=37755" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

След “Дизелгейт”, 33 милиона автомобила продължават да замърсяват въздуха в Европа

29 Май 2019
0 663

След скандала с “Дизелгейт”, 33 милиона автомобила продължават да замърсяват околната среда по пътищата на ЕС , пише The Guardian.

 

 

""

 

 

​Според доклад на Европейската комисия от общо 43 милиона “мръсни дизели“ в Европа едва три четвърти вече не са в движение. Вероятно ще са нужни още поне две години, за да бъдат иззети и останалите 33 милиона превозни средства.

 

 

ГЕРМАНИЯ ГЛОБИ "БОШ" С 90 МЛН. ЕВРО ЗА "ДИЗЕЛГЕЙТ"

 

 

Флорент Грейлър, инженерът по екологичен транспорт, извършил анализа, заяви: „Настоящият „темп на охлюв“ към чисти автомобили в Европа е неприемлив. Промишлеността е имала четири години след дизеловия скандал и не е успяла да изпълни своите ангажименти за отстраняване на такива манипулирани автомобили.

 

„Време е ЕС да напомни на правителствата за това и да се вземат мерки. Това не изисква нови закони, а само политическа воля“, смята инженерът.

 

 

НАД 30 000 "МРЪСНИ ДИЗЕЛИ" СА ВНЕСЕНИ В БЪЛГАРИЯ ПРЕЗ МИНАЛАТА ГОДИНА

 

 

""

 

 

Докладът разглежда последиците от световния скандал "Дизелгейт", при който беше доказано, че производители на коли от семейството на Volkswagen Group са манипулирали дизелови двигатели, за да минат официалните тестове за отделяните вредни емисии. През 2015 г. агенцията за опазване на околната среда на САЩ първа установи, че Volkswagen целенасочено са програмирали определени дизелови двигатели, за да фалшифицират резултати.

 

ГЕРМАНСКИ АВТОГИГАНТИ ИЗВЪРШВАЛИ ТЕСТОВЕ НА ВРЕДНИ ГАЗОВЕ ВЪРХУ ХОРА

 

 

Скандалът засегна милиони дизелови автомобили на популярни марки като Ауди, Опел, Мерцедес, Фолксваген, Шкода, Рено, Дачия и други. Volkswagen Group пое ангажимента да ремонтира всички засегнати двигатели.

 

 

"Единният пазар на ЕС се проваля, когато става въпрос за автомобилни емисии", каза Грилер. Според него в Европа не трябва да има граждани от втора класа. „Всеки европеец има еднакво право на чист въздух", коментира експертът.

 

 

Вредните автомобилните емисии надвишават три пъти законовите ограничения за замърсители като азотен диоксид, който причинява 72 000 преждевременни смъртни случаи в Европа всяка година.

 

 

Скандалът шокира света и повече от 250 европейски града са предприели действия срещу замърсяването на автомобилите по пътищата си.

 

 

Източник: The Guardian

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции