<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=45870" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Съдът окончателно отказа да регистрира еднополов брак между българки

12 Декември 2019
0 8262

Върховният административен съд окончателно отказа регистрация в ГРАО на брак между две жени, сключен във Великобритания, съобщиха от пресцентъра на съда.
 

 

СЪДЪТ ОТКАЗА ДА ПРИЗНАЕ БРАК МЕЖДУ БЪЛГАРКИ, СКЛЮЧЕН ВЪВ ВЕЛИКОБРИТАНИЯ

 

 

""

 

От съда посочват, че съгласно българския закон еднаквият пол на лицата, желаещи да сключат брак, е пречка за сключването му. Както Конституцията на Република България така и Семейният кодекс установяват като задължително условие за сключване на граждански брак разнополовост на съпрузите. Според съда макар и този брак да е допустим от законите на държавата, в която е сключен, той няма как да бъде признат и регистриран у нас.

 

 

""

 

 

Бракът между Д. К. и Лилия Бабулкова е сключен на 15 ноември 2016 година. Няколко месеца по-късно Лидия подава искане в Столична община, район "Люлин", в което иска бракът ѝ да бъде отразен в личния ѝ регистрационен картон и да отразява актуалното ѝ семейно положение, а именно "женен". Институцията отказва, мотивирайки се с еднаквия пол на Д.К. и съпругата й.
 

 

СЪДЪТ ОКОНЧАТЕЛНО РАЗРЕШИ НА ГЕЙ-ДВОЙКА ЧУЖДЕНЦИ ДА ОСТАНАТ В БЪЛГАРИЯ

 

 

От ВАС отбелязват, че това дело се различава от делото, по което през юли тази година съдът потвърди правото на еднополова двойка да пребивава на територията на България. Решението не касае еднополовите бракове, а се отнася до правото на граждани на ЕС да пребивават законно и продължително в друга страна-член на съюза.

 

 

Заради решението на съда ЛГБТ активисти организират протест в подкрепа на правата на еднополовите партньори и техните семейства. Според тях непризнаването на брака на еднополова двойка е дискриминация. Ако единият партньор е в болница, но няма регистрация на брак или съвместно съжителство, другият партньор не може да взима медицински решения за него. Ако единият партньор почине внезапно и не е оставил завещание, другият не може да наследи общия им дом или друго имущество. Ако завещание има, оцелелият партньор би дължал данък наследство, какъвто иначе няма за семейните двойки.  Еднополовите двойки не могат и да се възползват от данъчни облекчения за "младо семейство", въпреки факта, че много от тях отглеждат деца, казват още ЛГБТ активисти. 

 

 

Източник: ВАС

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции