<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=37889" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Топ клубове бяха обвинени, че кроят "опасни" планове за преструктуриране на Шампионската лига

03 Юни 2019
0 520

Изпълнителният директор на организацията на Европейските лиги заяви, че плановете, изготвени от топ клубовете за промяна на Шампионската лига след 2024 година, ще създадат "суперлига", която е мотивирана от алчност и УЕФА категорично трябва да ги отхвърли.

 

 

Ларс-Кристър Олсон заяви пред "The Guardian", че УЕФА трябва да се стреми да подобри "конкурентния баланс" така, че успехът да не е толкова концетриран сред богатите клубове.

 

 

Той предложи 20% от приходите от Шампионската лига да бъдат разпределени извън участващите клубове, а също така Европейските лиги да споделят парите по-справедливо.

 

 

Олсон описа предложенията, представени от УЕФА и Европейската клубна асоциация (ЕКА) този месец, като "затворена лига", предназначена да даде постоянно участие на 24-те топ клуба в една разширена и по-доходоносна Шампионска лига.

 

 

ЕКА последователно отричаше да има разработени планове за бъдещето на европейския футбол, въпреки публичното обявяване на новите "принципи" .

 

 

Председателят на ЕКА и Ювентус – Андреа Аниели, който е движеща сила на проекта, заяви преди година, че иска Шампионската лига да осигури още осем мача в груповата фаза, като има четири групи от осем клуба, вместо осем групи от четири клуба и че местните лиги могат да бъдат намалени.

 

 

УЕФА не потвърди публично колко точно са разработени плановете, отвъд "неофициалната дискусионна среща" с борда на ЕКА през март, относно новите формати на европейските клубни турнири, които да влязат в сила през 2024-та година.

 

 

Александър Чеферин, който е президент на УЕФА заяви, че дискусиите все още продлъжават и че иска да "намери пътя напред, който ще срещне нуждите на спорта в цяла Европа, а не само на големите пазари".

 

 

Олсън от своя страна обаче зави, че детайлни планове от УЕФА са били представени на организацията на Европейските лиги този месец, които са подкрепени и от ЕКА за 24 клуба, които да запазят участието си в Шампионската лига всеки сезон, а груповата фаза да бъде променена според предложенията на Аниели.

 

 

За първият сезон, през 2024-25 година, са били предложени 28 клуба, които да бъдат включени въз основа на класирането им в националните лиги през предходните 4 сезона. Това значи, че само четири клуба, които са най-вероятно шампиони от средните лиги, ще могат да се класират за Шампионска лига чрез квалификационните кръгове.

 

 

Обещанието на ЕКА  е включено в дивизионна структура с Лига Европа, която ще има първа дивизия от 32 клуба и втора от 64.

 

 

Четири клуба ще могат да бъдат повишени от втора дивизия към първаа и четири от първа към Шампионска лига. В края на сезона осем отбора ще бъдат понижени от Шампионска лига в Европа, въпреки че националните шампиони биха могли да се възползват от квалификационния процес.

 

 

"Това дори не е ново предложение – то е много подобно на предложенията, направени от старите клубове на Г-14 преди 20 години за отделна суперлига", каза Олсон, който е бил част от висшата администрация на УЕФА от 1992 до 2004 година и изпълнителен директор на организацията от 2004 до 2007 година.

 

 

Това обаче е по-опасно, защото се предлага от УЕФА – управляващото тяло на европейския футбол. Има огромна опозиция от страна на нашите лиги и клубове в Европа, от поддръжници и все повече от национални асоциации, които твърдят, че това е предложение най-богатите клубове да станат още по-богати. Това е абсолютен опит за сформиране на суперлига", допълни той.

 

 

Анализ на организацията на Европейските лиги относно своите клубове показа и феноменалният ръст на телевизионните излъчвания на Шампионска лига и доходите от тях – от общо 22 милиона евро, споделени с участващите клубове през 1992-93 година, до прогнозата за 2 милиарда евро приходи през този сезон.

 

 

Повече от тези приходи са все по-концентрирани към успешните и богати клубове, като тенденцията ще продължава и през 2018-2021 година. 

 

 

Като цяло приходите от телевизионните предавания на Шампионската лига, през тези три сезона са се увеличили със 686 милиона евро, в сравнение с 2015-2018 година, като е въведен “коефициент”, който разпределя 30% от тях според предходните победи на клубовете в състезанието, което очевидно е в полза на големите отбори.

 

 

Докато Висшата лига, която е и най-богатата в Европа, е развила огромна финансова разлика между шестте си най-добри клуба и останалите 14, няколко други европейски лиги са все повече доминирани от един клуб, който получава много повече пари за своите успехи. 

 

 

Доминирането на Ювентус в Серия А, които са шампиони на лигата вече осем поредни сезона и неспособността да се запълни финансовата пропаст с Висшата лига, са само част от мотивите на Аниели за плановете след 2024 година.

 

 

Чеферин е разпоредил да се свърши по-добра работа относно конкурентния баланс, но идеите, включително ограниченията за размера на отбора и „луксозния данък“, правят преразпределението на телевизионните пари несправедливо.

 

 

"Нашето контра предложение, е УЕФА да разработи много по-справедливо разпределение на парите от европейските състезания, до лиги, различни от най-богатите. Тези 20% очевидно трябва да бъдат разпределени много по-различно. Трябва да запазим надеждата на клубовете, да подпомогнем развитието на младежките им отбори и да подобрим конкурентния баланс.

 

 

Това предложение на ЕКА ще наруши конкурентния баланс в състезанията на УЕФА, а също така и във вътрешните състезания и ще направи пропастта между богатите клубове и останалите постоянна или дори по-голяма. Призоваваме за запазване на европейския модел, без да въвеждаме затворената северноамериканска система", заяви Олсон.

 

 

ЕКА ще проведе специално заседание на своите клубове в Малта в четвъртък и петък. Нейните твърдения са, че все още не са договорени нови формати на конкуренция и планът ѝ е да "усъвършенства принципите".

 

 

 

Източник: The Guardian

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции