<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=42517" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Гигантски ог...

Учени откриха 143 нови гигантски "геоглифи" в Наска (видео)

19 Ноември 2019
0 5360

Преди около 2000 години древните хора, живели в южната част на Перу, са създали стотици огромни рисунки в почвата, които днес са известни като знаците от Наска.

 

Сега, учените използват усъвършенствани техники и са открили 143 неизвестни досега „геоглифи“ – термина за тези рисунки в района на Наска. Един новооткрит геоглиф, който изглежда представлява хуманоидна фигура, дори е идентифициран чрез използването на изкуствен интелект, според неотдавнашното съобщение относно откритието.

 

 

""

 

 

Екипът, ръководен от Масато Сакай, културен антрополог от университета Ямагата в Япония, прекарал години на лов за геоглифи по време на експедиции, като същевременно търсил изображения с висока резолюция на линиите Наска, заснети от космоса.

 

Тези усилия доведоли до откриването на новите фигури, които варират от приблизително 5 до 100 метра дължина. Подобно на известните знаци в Наска, новите геоглифи, открити от екипа на Сакай, изобразяват широк спектър от живи същества и предмети, включително хора, птици, маймуни, риби, влечуги и по-абстрактни дизайни.

 

Рисунките са направени от древните хора, чрез премахване на скалистия черен горен почвен слой, под който се крие светъл пясък.

 

Сакай и неговите колеги отбелязват, че по-големите геоглифи, обозначени като тип А, представляват животни. Те се простират най-малко на 50 метра и обикновено се появяват по-късно във времевата линия на цивилизацията на Наска – между 100 и 300 г. пр.н.е.

 

 

""

 

 

По-малките геоглифи, наречени Тип B, обикновено са с няколко века по-стари от техните по-големи "братя", датиращи от около 100 г. пр.н.е. до 100 г. сл.н.е.

 

Фигурите от тип B често са разположени на склонове и пътеки, така че екипът на Сакай смята, че може да са проектирани като ориентири, за да помагат на хората.

 

За разлика от тях, фигурите от тип А често са обсипани с керамични парчета, което предполага, че те са били места за ритуални церемонии, включващи чупене на предмети.

 

Една от фигурите от тип B, гореспоменатият хуманоид, беше открита с помощта на изкуственият интелект, разработен от "IBM" и наречен "Watson Machine Learning Community Edition". Екипът на Сакай работил съвместно с изследователския център на IBM "Thomas J. Watson" в САЩ, за да обучи интелекта да сканира сателитни изображения в региона и да открива знаци за потенциални геоглифи.

 

Платформата забелязала потенциал в зона в западната част на знаците в Наска, а екипът на Сакай успял да намери хуманоидната рисунка, дълга само пет метра. Това е първият път досега, в който изкуствен интелект е определил точното местоположение на нов геоглиф в района на Наска, но изследователите планират да продължат да го използват за намиране, картографиране и категоризиране на нови фигури.

 

Тези усилия са важни не само за разбирането на огромния обхват и сложността на знаците в Наска, но и за съхранението им за бъдещите поколения.

 

"Разширяването на градските зони в Наска нанесе щети на фигурите, който проблем привлече вниманието като социален въпрос", казаха учените в изявлението си в петък.

 

„Има спешна нужда да се постигне точно разбиране на разпространението на геоглифите, за да може да се работи за тяхната защита“, добавиха учените.

 

 

Източник: Vice

 

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции