<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=42828" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Учени създадоха изкуствена роботизирана кожа, която наподобява човешката

28 Ноември 2019
0 466

Роботите вече са с една крачка по-близо до придобиването на човешко сетиво, което досега са нямали – осезание.

 

Миналият месец учени разкриха революционна изкуствена "кожа", която позволява на роботите да усещат и реагират на физически контакт – умение, което ще е необходимо, когато започнат да влизат във все по-близък контакт с хората.

 

През 2017 г., производителите по целия свят са използвали приблизително 85 индустриални робота на 10 000 служители, сочи доклад на Международната федерация по роботика. Същият доклад предвижда и глобалното предлагане на промишлени роботи да нарасне с 14% до 2021 г.

 

Ако роботите обаче в крайна сметка започнат да работят по-тясно със своите човешки колеги, един от въпросите е как те ще си взаимодействат безопасно.

 

"В момента роботите нямат никакво усещане за докосване", казва професор Гордън Ченг, който разработил специалната кожа с екипа си от Техническия университет в Мюнхен.

 

„Докосването дава възможност за безопасна работа на робота, като открива контакт с невиждани препятствия и дава възможност да се приложи правилната сила за постигане на задача, без да се повредят предмети, хора или самия робот“, добави Чиара Бартолоци, експерт по роботика в Италианския технологичен институт, независим от изследването.

 

 

""

 

 

Роботите са в състояние да упражняват сили, които могат сериозно да наранят човек, така че работодателите трябва да гарантират, че те са запознати с обкръжението си и да могат да се движат безопасно около хората. Тази специална кожа не само може да направи сътрудничеството между хората и роботите по-безопасно, но би могло да даде възможност и за бъдещето на роботите като болногледачи, здравни работници или просто приятели.

 

За да развият синтетичната кожа, изследователите започнали да изучават човешката, тъй като всеки човек има около 5 милиона кожни рецептори, които регистрират случващото се на повърхността на тялото и изпращат сигнали до мозъка.

 

Мозъкът обаче не може да усвоява информация от всеки едновременно, а вместо това нервната система дава приоритет на новите усещания.

 

Имитирайки този процес, екипът се заел с автономен робот с човешки размери, известен като "H-1", който има повече от 13 000 сензора от рамото до петите, които са в състояние да разпознававт температура, ускорение, близост и налягане.

 

„Те са основни за сетивата на хората … те са това, което прави взаимодействието между хората много по-безопасно“, твърди Ченг.

 

В момента екипът работи по създаването на по-малки сензори, които биха могли да бъдат произведени в насипно състояние.

 

Някои учени обаче са скептични към мащаба на проекта, защото високата цена на всеки сензор и неговата крехкост са основна бариера за масовото производство, според Етиен Бърдет, професор по човешка роботика в Имперския колеж в Лондон.

 

 

""

 

 

Това всъщност не спира учените от години да се надпреварват да разработят технология, която дава възможност за усещане – както за роботи, така и за хора. Миналата седмица екип от Северозападния университет в САЩ представи безжична и безбатерийна интелигентна кожа, която може да добави докосванията към виртуални преживявания, като например обаждане по Skype.

 

Ченг вече е преодолял едно предизвикателство, което възпрепятства предишните опити за създаване на роботизирано чувство на допир. Повечето разчитат на огромна изчислителна способност за обработка на сигнали от всичките клетки на изкуствена кожа, докато неговото изобретение изпраща сигнали, само когато се активират отделни клетки.

 

Това означава, че системата не е претоварена с данни и по този начин тя действа точно като нервната система на човека. Например, ние чувстваме ръкавиците, когато за пръв път ги сложим, но в крайна сметка телата ни се научават да ги игнорират.

 

Тази технология би могла да даде на роботите възможността да възприемат обкръжението си с по-голяма чувствителност, да взаимодействат с хората по-пълноценно и да предвиждат и избягват инциденти, твърди Ченг.

 

„Технология като тази би могла да отвори възможности, при които роботите биха могли да работят много по-тясно с хората, като например в професиите, които изискват грижи“, каза Боб Дойл, вицепрезидент на Асоциацията на роботизираните индустрии.

 

„Те биха могли да помогнат на някого да стане от леглото или да им помогне за задачите вкъщи“, добави той.

 

Дойл обаче признава, че тези технологии са все още далеч от реалното приложение в тази област и че гарантирането на безопасността на хората ще бъде на първо място.

 

 

Източник: CNN

 

 

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции