<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=38432" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Фандъкова върна за преработване плана за Борисовата градина

21 Юни 2019
0 1051

Подробният устройствен план на Борисовата градина трябва да се преработи съгласно приетите предложения, след което да се проведе процедура по ново обществено обсъждане. С такова становище излезе кметът на София Йорданка Фандъкова, цитирана от Dir.bg.

 

 

""

 

 

"Да не се възстановява сградата на Климатичното училище по архивни данни, каквото е предложението в проекта. Теренът да бъде запазен като част от зелената система на Борисовата градина. Конната база и базата на "Спортна София" да се запазят на местата, на които са, като не съм съгласна с предложението да се местят на нови терени в парка. Конната база от години е място, на което децата на София се запознават с конния спорт, а много деца със специални потребности идват тук със своите родители", смята още Фандъкова.

 

 

Кметът настоява да не се допуска никакво ново строителство на сгради за създаване на "Музей за зелена памет" на мястото на автокъща "Капитолия".

 

 

БЪДЕЩЕТО НА БОРИСОВАТА ГРАДИНА – ЗЕЛЕНО ИЛИ ЗА ЗЕЛЕН ХАЙВЕР

 

 

"За осигуряване на достъпа до парка, без да се допуска движение на автомобили в него, подкрепям предложението за изграждане на подземен паркинг под съществуващия в момента терен на автокъщата. Да се разгледа възможността за възстановяване на атракциона "Кривите огледала" в съществуващата в момента малка сграда на терена на автокъща "Капитолия". Автокъща "Капитолия" да бъде премахната от Борисовата градина", смята Фандъкова..

 

 

 

""

 

 

"Парк "Княз Борисовата градина" е знаково място за София, любимо на поколения софиянци. Изграждането на парка започва в годините след Освобождението, като за него са се грижили градинари, чиито имена и до днес остават в историята на градинското и парково изкуство, като Даниел Неф и Йосиф Фрай. 130 години след изработването на първия устройствен план на градината от Даниел Неф, започваме обсъждането на настоящия проект за Подробен устройствен план, чиято основна цел е да съхрани и опази историческия вид на Борисовата градина, която е сред най-големите богатства на София", пише в позицията Фандъкова.

 

 

ПЛАНЪТ ЗА БОРИСОВАТА ГРАДИНА В СОФИЯ ПРЕДИЗВИКА НОВИ ОБЩЕСТВЕНИ СПОРОВЕ

 

 

Тя припомни, че през 2014 г. Столичният общински съвет е решил изработването на проекта за Подробен устройствен план на Борисовата градина да се възложи след провеждане на публичен конкурс.

 

 

""

 

 

"За провеждането на конкурса бяха определени следните основни принципи: да не се допуска ново строителство на сгради в парка; намесата в резерватната част да е само за реставрационни или консервационни дейности; с механизмите на плана да се прецизира така, че да бъде решен проблемът със съществуващите обекти – частна собственост в полза на общественото им ползване", смята кметът.

 

 

ИМА ПРОТИВОРЕЧИЕ В ПОЗИЦИЯТА НА ФАНДЪКОВА ЗА БОРИСОВАТА ГРАДИНА, СПОРЕД ОБЩИНСКИ СЪВЕТНИК

 

 

По думите ѝ замените и продажбите на държавни и общински имоти на територията на парка във времето на прехода са тежко наследство, с което трябва общината да се справи по законов ред, така че да гарантира целостта на парка и да го освободи от несвойствени дейности.

 

 

"През 2017 г. по моя заповед са проверени всички терени на територията на парка, които се стопанисват от дружеството "Софийски имоти" и сключените договори за наем са прекратени. С доклад до Столичния общински съвет предлагам 4-те терена ("Кръглото кафене – Кривите огледала", "Велописта", "Детски кът – Водното каналче" и "Трите дансинга") да бъдат върнати за управление на Столична община", се казва още в становището на Фандъкова.

 

 

ПЛАНЪТ ЗА БОРИСОВАТА ГРАДИНА Е ПЪЛЕН С "ВРАТИЧКИ" ЗА БЪДЕЩИ СЕНЧЕСКИ СДЕЛКИ, СПОРЕД СПАСИ СОФИЯ

 

 

Кметът допълни, че въз основана на анализ на собствеността се установяват неточности в кадастралните регистри, които са използвани от проектанта. "Поради тази причина възлагам изготвяне на правен анализ на собствеността, който да изследва съществуващите актове за общинска и за държавна собственост и те да бъдат отразени коректно в подробния устройствен план. За имотите, които са маркирани като "неустановена собственост" в проекта, Столична община разполага с актове за общинска собственост", допълни кметът.

 

 

Конкурсът за разработване на проекта за ПУП на Борисова градина беше спечелен от дружеството "Ковачев архитекти", което предложи най-консервативният вариант за запазване на парка. Изработването на плана от арх. Ковачев и неговия екип започна през 2016 г. , а проектът е предаден за разглеждане и обсъждане през 2019 г.

 

 

Източник: Dir.bg

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции