<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=54737" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Финландия ще се бори с фалшивите новини още в началното училище (снимки)

30 Януари 2020
0 286

Демокрациите по света страдат от натиск на невярна информация, пише Guardian. На този фон финландците наскоро бяха оценени като най-устойчивата нация в Европа към фалшивите новини. Страната приема сериозно каузата и се заема да я преподава още в началното училище.

 

 

ДА ВИДИМ ЗАЩО ФИНЛАНДИЯ Е ТОЛКОВА ПО-НАПРЕД ОТ БЪЛГАРИЯ

 

 

Финландия ще се бори с фалшивите новини още в началното училище (снимки)

Кари Кивинен 

 

 

Според Кари Кивинен, главен учител в колеж в Хелзинки, добре е да се започне още докато децата са съвсем малки.

 

 

„Децата днес не четат вестници  и не гледат телевизионни новини, които у нас са обективни”, каза той. Тяхната платформа за информация са каналите Youtube, Instagram, WhatsApp и други, където алгоритъм подбира съдържанието според интересите. Важно е да подхождат към информацията критично. Не искаме те да мислят, че всички лъжат, а д а се научат да отсяват сами истина от лъжа.”

 

 

Финландия, която е обявила независимостта си от Русия през 1917 година попада на първа линия в информационната война, която значително напредна след анексирането на Крим от Москва. Повечето кампании, подкрепени от крайно десни лидери, се фокусират върху атаката срещу ЕС като критикуват политиката за емиграцията и се опитват да повлияят на дебата за пълноправното членство на Финландия в НАТО.

 

 

Фалшивите новини, казва Кивинен, не са най-удачният термин, особено за децата. Много по-полезна е подялбата на три основни категории: дезинформацията като „грешки”; дезинформацията като „лъжи” и „измами”; дезинформацията като „клюки”. Той иска учениците му да задават въпроси като: кой произвежда дадена информация и защо? Къде е публикувана информацията? Какво всъщност казва? Към кого е насочена? На какво се основава? Има ли доказателства за това или е просто мнение? Доказуемо ли е другаде?

 

 

Финландия ще се бори с фалшивите новини още в началното училище (снимки)

 

 

Част от това продължаващо образование се осигурява от организации с нестопанска цел. Освен че работи за ефективна проверка на фактите, програмата предлага популярни комплекти за грамотност на избирателите и широката общественост. Програмата е стартирана още по време на изборите за Европейски парламент през 2014 година и в нея участват като доброволци журналисти и изследователи.

 

 

6-ЧАСОВ РАБОТЕН ДЕН И 4-ДНЕВНА РАБОТНА СЕДМИЦА ПРЕДЛАГА ПРЕМИЕРЪТ НА ФИНЛАНДИЯ

 

 

„По същество ние се стремим да дадем на хората собствени инструменти”, заяви Микко Сало, член на независимата експертна група. „Става въпрос за опит да се предпазят хората от дезинформация, а не да им се посочва кое е правилно и кое е грешно.”

 

 

Финландия ще се бори с фалшивите новини още в началното училище (снимки)

 

 

Финландия цели да повиши информационната грамотност на гражданите си и това последователно я нарежда в горната част на международните индекси за свобода на печата, прозрачност, образование и социална справедливост. Учениците в страната имат най-високата в ЕС оценка за четене и разбиране PISA.

 

 

ЕСТОНСКИ МИНИСТЪР НАРЕЧЕ НОВИЯ ПРЕМИЕР НА ФИНЛАНДИЯ “ПРОДАВАЧКА”

 

 

 

Източник: Guardian 

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции