<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=36010" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

"Хемус" ще се строи непоследователно и на парчета

21 Март 2019
0 3046

Магистрала "Хемус" от пътен възел "Боаза" до разклона за Плевен/Ловеч ще се строи на непоследователни участъци. Причината за това е липсата на отчуждителни процедури. Това се подразбира от експресно обявената обществена поръчка за избор на строителен надзор.

 

 

 

Поръчката не фигурира в регистъра на обществените поръчки, но пък я има в профила на купувача на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). Амбицията е до края на март да бъде избран изпълнителят и най-късно до края на април да тръгне строителството на първите 2 км от чаканата от цяла Северна България магистрала.

 

 

По този начин почти ще бъде изпълнена заръката на премиера Бойко Борисов – три първи копки на "Хемус" през март.

 

 

В края на миналата година правителството осигури над 1.3 млрд. лв. за изграждането на 134 км от магистралата от пътен възел "Боаза" до разклона за Велико Търново. Средствата веднага бяха предоставени без търг на държавната компания "Автомагистрали", която няма опит със строителството на аутобани. Тя обаче месец по-рано е подписала договори за доставка на материали и техника с осем големи български строителни компании.

 

 

Въпреки това обаче се оказва, че строителството не може да започне, защото не са проведени отчуждителните процедури. Не беше намерен и механизъм за заобикаляне на Закона за обществените поръчки с избора на надзорна фирма, защото всички са частни.

 

 

Сега за да се реши този проблем е взето решение да започне строителството там, където земята е държавна и няма пречки с отчужденията. Така първият около 2 километра участък няма да бъде веднага след строящия се в момента път до "Боаза", а на около 7 км от него в област Ловеч. Бившият регионален министър и настоящ зам.-министър на регионалното развитие Николай Нанков беше областен управител на Ловеч, а новият шеф на АПИ Георги Терзийски също е от Ловеч.

 

 

В момента АПИ експресно избира компанията, която ще следи за качеството на строителството на 1620 метра. Обществената поръчка е публикувана в профила на купувача на АПИ на 6 март с прогнозна стойност от 70 000 лв. Две седмици по-късно вече са отворени предложенията на кандидатите – на 19 март. Офертите са три на "Ди Ви консулт БГ", "Трансконсулт БГ" и "Пътинвест инженеринг", съобщи "Капитал".

 

 

През ноември миналата година държавната компания "Автомагистрали" подписа рамкови споразумения за доставка на материали и техника с частните фирми "ПСТ Груп" ЕАД, "Инфрастроежи" ООД, "Грома холд" ЕООД (новото име на "Агромах"), "ГБС Инфраструктурно строителство" АД, "Геострой" АД, "Инжстройинженеринг" ЕООД, "Галчев инженеринг" ЕООД и "Пътища и мостове" ЕООД.

 

 

Очакванията са три от тях да открият сезона с доизграждането на магистралата, като имената им вече са ясни, твърдят от бранша.

 

Източник: Медиапул

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции