<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=30548" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Хилядолетни баобаби измират в Африка

14 Юни 2018
0 3718

Някои от най-старите и най-големи баобаби в Африка са измрели в последното десетилетие, съобщи британският Guardian.

 

 

Дърветата, на възраст между 1100 и 2500 години, някои широки колкото  дължината на автобус, може да са станали жертва на изменението на климата, допуска изследователски екип.

 

"Девет от 13-те най-стари… индивида умряха, или поне най-старите им части/стъбла, са рухнали и умрели в последните 12 години", пишат експертите в научното списание Nature Plants, описвайки това "събитие с безпрецедентен мащаб”.

 

"Определено е шокиращо и драматично да преживяваме през живота си смъртта на толкова много дървета с хилядолетна възраст", казва съавторът на изследването Адриан Патрут, представител на румънски университет.

 

Сред деветте дървета са четири от най-големите африкански баобаби. Макар причината за измирането да остава неясна, изследователите подозират, че „смъртта на монументалните баобаби може да бъде свързана поне отчасти със значителни изменения на климатичните условия, които засягат по-специално Южна Африка" – Зимбабве, Намибия, Южна Африка, Ботсуана и Замбия.

 

Необходими са допълнителни проучвания, посочва екипът от Румъния, Южна Африка и САЩ, които да подкрепят или опровергаят това предположение.

 

Баобабът е най-голямото и най-дълго живеещо цъфтящо дърво, посочват учените. Среща се естествено в региона на африканската савана и извън континента в тропическите райони, в които се разпространи. Това е странно изглеждащо растение, с клони, наподобяващи възлести корени, които се простират към небето, което му придава вид, сякаш е обърнат надолу.

 

Емблематичното дърво може да живее до 3000 години, според уебсайта на Националния парк „Крюгер” в Южна Африка – естествен хабитат на баоба.

 

То играе ролята на масивен склад за вода и дава плодове, които изхранват животни и хора. Листата му се варят и се консумират, подобно на спанака, или се използват за приготвяне на традиционни лекарства, докато от кората се правят въжета, кошници, кърпи и водоустойчиви шапки.

 

Най-старият известен баобаб, чиито стъбла рухнаха до едно през 2010/11, е дървото Панке в Зимбабве, живяло, според оценките, 2500 години. Най-големият, наречен Холбоум, се е намирало в Намибия. Било е високо 30.2 метра и е било с 35.1 м обиколка.

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции