<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=40963" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Чаените торбички особождават милиони микроскопични частици пластмаса в чашите ни

26 Септември 2019
0 664

Новите изследвания сочат, че чашите ни с чай могат да бъдат замърсени с милиони микроскопични пластмасови частици, пише Индипендънт.

 

Докато войната с пластмаса продължава, светлината на прожекторите се насочва върху някои от любимите ни напитки. Като страна на любителите на чая, британците консумират приблизително 60,2 милиарда чаши чай всяка година. Но макар да предполагаме, че торбичките с чай са направени просто от чай и хартия, всъщност приблизително 96 на сто съдържат полипропилен – вещество, използвано за запечатването им и и за гарантиране, че ще поддържат формата си.

 

През последните месеци редица марки успяха да изкоренят химикала изцяло от своите продукти, включително Clipper и Abel & Cole. 
 

Но тъй като другите продължават да работят за намирането на решение, това все още означава, че много от любимите ни марки торбички с чай съдържат пластмаса.

 

УЧЕНИ: СЛЕД БРОНЗОВАТА И ЖЕЛЯЗНАТА, ДОБРЕ ДОШЛИ В ПЛАСТМАСОВАТА ЕПОХА

 

Пишейки за списание Environmental Science & Technology, изследователи от университета Макгил се чудят дали пластмасовите торбички могат да отделят микро и нанопластици в напитката по време на варенето.

Като се има предвид, че учените все още не знаят дали тези микроскопични частици са вредни за хората, екипът също иска да изследва ефектите на пластмасата върху малки водни организми, наречени Daphnia Magna, или водните бълхи, които са моделни организми, често използвани в екологични изследвания.

 

За да направят своя анализ, изследователите закупили четири различни видове чай, опаковани в пластмасови торбички. Използвайки електронна микроскопия, екипът открил, че един пластмасов пакет с чай при температура на варене пуска във водата около 11,6 милиарда микропластични и 3,1 милиарда нанопластични частици.

 

ОТКРИХА "РИФ ОТ ПЛАСТМАСОВИ КОРАЛИ" В ЕГЕЙСКО МОРЕ (ВИДЕО)

 

Изследователите заявяват, че тези нива са хиляди пъти по-високи от откритите по-рано в други храни.

 

В друг експеримент изследователите са третирали водни бълхи с различни дози микро и нанопластици от чаени торбички. Въпреки че животните оцеляват, екипът съобщава, че те показват някои анатомични и поведенчески отклонения.

 

Все пак са необходими допълнителни проучвания, за да се определи дали пластмасите могат да имат хронични ефекти върху хората.

 

Миналата година Clipper – една от най-големите марки за чай в Обединеното кралство – обяви, че пуска пакетчета чай без пластмаса, направени от банани.

 

 

 

Източник: Индипендънт

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции