<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=29146" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

ЧЕЗ няма интерес българската държава да влезе в сделката (видео)

14 Март 2018
0 1673

ЧЕЗ не е заинтересована от участие на българската държава в сделката с “Инерком” преди да има решение по заведеното от чешката компания арбитражно дело срещу България. Това обяви председателят на Надзорния съвет на чешката компания Вацлав Пачеш. От думите му става ясно, че раздорът между българското правителство и ЧЕЗ няма как да помогне за намиране на решение.

 

 

Пачеш не оставя съмнение, че за компанията му най-важно е арбитражното дело, което може да им донесе до 600 млн. евро – тоест почти два пъти повече от сумата от продажбата на бизнеса на ЧЕЗ в България. Като се има предвид, че делото почти няма как да приключи преди крайния срок, в който “Инерком” трябва да плати на ЧЕЗ (ноември т.г.), възможността на купувача да осигури банково финансиране без благословията на българското правителство граничи с нулата.

 

Това означава, че сделката отива на вятъра, както се изрази Пачеш. Шефът на надзора на ЧЕЗ освен това призна за сериозните проблеми на компанията с регулаторния натиск у нас, както и с премиера Бойко Борисов, за когото ЧЕЗ е нежелана в страната. Няма вариант ЧЕЗ да се откаже от арбитража срещу България Според Пачеш няма вариант ЧЕЗ да се откаже от арбитража срещу България, тъй като искът на компанията надхвърля постигнатата с “Инерком” цена по сделката, за която той потвърди, че е в порядъка на 320 млн. евро”. В същото време вече компанията се притеснявала дали “Инерком” ще намери средства да плати договорената сума след като върху банките, които обещали финансова подкрепа, е бил оказан оказан натиск да не правят това. Ако сделката с пазарджишката фирма все пак се провали, ще започнат преговори с индийската енергийна компания “Индия Пауър”, която финансово е доста по-солидна и може да плати основната част от сделката със собствени средства.

 

Междувременно български министри и депутати дадоха на заден от заявените намерения на правителството да придобие (поне) контролен дял в закупуваните от Гинка Върбакова активи на ЧЕЗ у нас. Нещо повече, преди чешката компания да е дала официален отговор на българското предложение, което се очакваше да стане до началото на април, управляващите у нас започнаха да обясняват как всъщност няма проблем със сделката на Върбакова, тъй като държавата разполага с механизми за гарантиране на електроенергийните доставки, както и че нямало нищо притеснително около “Инерком”. В тази ситуация президентът Румен Радев съобщи във вторник, че ще свика Консултативния съвет за национална сигурност в средата на април, за да се отговори на въпросите за произхода на средствата на “Инерком”. Държавата може да влезе в ЧЕЗ след края на делото “Доколкото знам, българската държава може да бъде допусната да закупи “ЧЕЗ България” или поне по- голямата част от активите, но само когато арбитражът е приключен (процедурата стартира през юли 2016 г., а този тип дела могат да продължат с години – б.ред.)”, каза Пачеш, цитиран от mediapool.bg.

 

Според него премиерът Бойко Борисов не иска ЧЕЗ да работи в страната. Той се опасява също така, че “Инерком” няма да успее да плати сделката, особено след изтичането на документа, свързан с финансирането ѝ. 

 

Петкова: Финансирането на сделката за ЧЕЗ не касае държавата

 

Министърът на енергетиката Теменужка Петкова заяви категорично, че не е работа на държавата да дава отговори за финансирането на сделката между ЧЕЗ и „Инерком“ за българските активи на чешката компания.

 

„Не съм съгласна с изказването на президента, че правителството трябва да даде отговор за финансирането на сделката. То няма как да даде такъв отговор, тъй като не е участвало в процедурата. Чешката държава продава едни свои активи, които се намират в България. Имало е конкурс, който е проведен изцяло по чешките правила. Не е работа на държавата да дава отговори как е структурирано финансирането. Това е корпоративен въпрос на всяка компания, която е участвала”, заяви Петкова.

 

„Сделката с ЧЕЗ стартира като бизнес сделка. Сами видяхте как темата ескалира и как всъщност някои се опитаха да направят от тази чисто икономическа бизнес сделка политически въпрос. Смятам, че това развитие на събитията не беше благоприятно за никого“, каза тя, цитирана от vesti.bg.

 

„За нас е много важно българските граждани да бъдат спокойни. Разбираме какви са страховете на хората. Искаме да създадем такива условия, че те да бъдат минимализирани и хората да бъдат спокойни, че държавата ще има определено контролно участие в тази сделка”, обясни още Теменужка Петкова.

 

www.vbox7.com/play:a144a68518

 

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции