<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=38426" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Родителите на деца с онкологични заболявания поставиха ултиматум на държавата

21 Юни 2019
0 2620

След смъртта на 6-годишната Мария, болна от левкемия, родители на деца с онкологични заболявания дават на държавата срок до 10 юли, за да осигури лекарства и да гарантира адекватно, навременно и качествено лечение на всички деца с такива заболявания, съобщава Dir.bg

 

 

ПОЧИНА БОЛНОТО ОТ ЛЕВКЕМИЯ МОМИЧЕНЦЕ, НА КОЕТО ЗДРАВНАТА КАСА НЕ ПОДАДЕ РЪКА

 

 

Ако исканията им не бъдат изпълнени, родителите обявиха готовност за протест. 

 

 

""

 

 

МАЙКАТА, КОЯТО РАЗПЛАКА ПРЕМИЕРА И ЕМИГРИРА: КАЛПАВАТА ЗДРАВНА СИСТЕМА В БЪЛГАРИЯ УБИВА НАРЕД!

 

 

"Сдружението деца с онкохематологични заболявания", подкрепено от родители на деца, които в момента се лекуват, такива, които са излекувани и тези, които загубиха битката, дават срок на отговорните институции до 10 юли да вземат спешни и адекватни мерки за изпълнение на поставените искания и осигуряване на лекарства в трите клиники.

 

 

Джина Петкова е майка на такова дете. Разбира за болестта, когато то е на 4-годишна възраст. „Минах през ада. Най-страшно е когато това дете, което е на химиотерапия и трябва да го заведеш в някоя институция, където не знаеш дали има болни хора и дали няма да се разболее и по този начин да спре лечението”, сподели тя.

 

ТРАГЕДИЯТА С ПОЧИНАЛАТА ОТ ЛЕВКЕМИЯ МИМИ ПОКАЗА БАТАКА СЛЕД ЗАКРИВАНЕТО НА ДЕТСКИЯ ФОНД

 

"Проблемите не са от сега. Те съществуват от 10 години и всички институции са наясно с тях. Непрекъснато сигнализираме и Министерството на здравеопазването, и Здравната каса. Те знаят какви са проблемите", споделя майка на онкоболно дете.

 

 

Въпреки че се лекуваше в българска болница, семейството на Мими получи фактура за 14 000 лв. за скъпи лекарства. След трагичния случай се откроиха два проблема. Единият е свързан с бавенето на протоколи на деца, които трябва да се лекуват в чужбина, а другият с това защо касата не поема всички лекарства, необходими на онкоболните хора.

 

 

"От медицинска гледна точка правим максималното, за да не лишаваме нашите деца от стандартно лечение. Проблемът не е само в България. Има определен списък с лекарства, които на пръв поглед изглеждат много леснодостъпни. Всъщност, има една тежка международна процедура по регистрация на някои лекарства. Това се прави, за да не се стига до използване на медикаменти, които не са разрешени. Получават се два проблема. Единият е доставката на медикаменти. Другият проблем е, че неразрешените лекарства не могат автоматично да влязат в листата на Здравната каса и да бъдат заплащани от нея", заяви началникът на Клиниката по детска клинична хематология и онкология в ИСУЛ проф. Добрин Константинов.

 

 

По думите му е важно да се опрости процедурата, по която медикаментите достигат у нас. "За съжаление, за да осигурим част от тези лекарства в аптеките по нашите болници, ние трябва да ги платим предварително. Ние сме търговски дружества и нямаме свободен бюджет", поясни проф. Добрин Константинов.

 

 

Източник: Dir.bg

 

 

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции