<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=225782" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Докато в Бълг...

9 предимства от членството на България в Европейския съюз по случай 9 май – Денят на Европа (Коментарът на редактора)

09 Май 2024
1 3060

9 предимства от членството на България в Европейския съюз събрахме в този материал по случай 9 май – Денят на Европа. Макар страната ни да е член на обединението от 1 януари 2007 година, антиевропейската реторика е шумна и продължава да се използва с политически цели. Не всеки си дава сметка обаче колко позитиви носи членството ни за всеки един от нас, както и за държавата като цяло.

1. Европейският съюз е символ на демокрация, сигурност и стабилност

Обединени държавите са по-силни срещу потенциални конфликти и така могат да се изправят заедно срещу предизвикателствата, идващи извън Обединението. Може би това е причината прокремълската пропаганда да се опитва да всява негативно отношение към ЕС в много от държавите, особено в Източна Европа. От всички нас обаче зависи да не допускаме тя да повлиява на здравия разум.

2. ЕС помага на държавите-членки да се развиват

Обединението финансира проекти за милиарди евро с цел подобряване на инфраструктура. Подкрепят се малкият и средният бизнес. Работи се за подобряване на образованието и други. Основната идея е българската икономика да стане по-силна и конкурентоспособна, което ще подсили и самия ЕС. Над 25 милиарда лева са усвоените от България средства от ЕС от присъединяването ни през 2007 година до днес.

3. Строги единни стандарти за опазване на околната среда

ЕС има едни от най-строгите стандарти за опазване на околната среда. Целта на политиката на ЕС е да бъдат сведени до минимум рисковете за климата, здравето и биологичното разнообразие. Макар тези норми да не се харесват на мръсните предприятия, чието бъдеще е под въпрос, всъщност стъпките за по-зелена енергия, по-чист въздух и ограничаване на строителството имат ефект – особено ако не се допуска корупцията да ги прескача.

4. Съдебна реформа

Брюксел играе съществена роля като партньор и регулатор за реформи в съдебната система и борбата срещу корупцията. От присъединяването си към европейското семейство България е обект на мониторинг в тази посока. И макар все още ЕС да не успява да се справи с българската корупция, усилията се усещат и се отразяват пряко на чуждестранните инвестиции у нас. С малко усилия от страна на обществото, подкрепени отново от Брюксел, борбата с корупцията би била по-успешна. Въпросът обаче е дали сме се развили като мислене достатъчно, за да се борим с нея, вместо да я подкрепяме.

“Господарите” питат депутатите за парите от Европа, корупцията и войната по пътищата (РЕПОРТАЖ)

5. Достъп до единния пазар

Европейският съюз осигурява възможност на гражданите на страните-членки да учат, живеят, пътуват и пазаруват във всяка от 29-те членки, на бизнеса – да търси партньори във всички държави от ЕС без особен политически и икономически риск. Това покачва и нивото на чуждестранните инвестиции в България и облекчаване на изискванията за износ към държавите от ЕС, които са основните потребители на български стоки.

6. Достъп до работния пазар

Обединението предлага широк европейски работен пазар и позволява по-лесния достъп до работни места в държавите-членки. Коефициентът на безработицата в България при влизането ни в ЕС е бил 7.82% а през 2021 г. е била значително по-ниска – 4.6%.

7. Ръст на икономиката

Брутният вътрешен продукт (БВП) на глава от населението се е увеличил повече от 3 пъти от влизането на България в ЕС до днес – от 4 800 през 2007 г. до 14 580 евро през 2023 г. Колкото по-висок е този показател, толкова по-богато е населението и по-ефикасна икономиката. И макар България до остава в дъното на Европейския съюз по този показател, разликата е повече от осезаема.

8. Безопасно и лесно пътуване

Като гражданин на Съюза можем да пътуваме, без да ви е необходим паспорт, в рамките на 26-те „шенгенски държави“: 22 държави от ЕС (Австрия, Белгия, Германия, Гърция, Дания, Естония, Испания, Италия, Латвия, Литва, Люксембург, Малта, Нидерландия, Полша, Португалия, Словакия, Словения, Унгария, Финландия, Франция, Чехия и Швеция), както и Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария. Влизането на България и Румъния в Шенген по въздух и вода допълнително улесни пътуването. А когато най-после станем пълноправни членове на пространството, това ще доведе до преки плюсове и за търговията като сектор, пряко зависим от свободата на придвижване.

9. Безопасност на продуктите и храните

В ЕС са в сила едни от най-високите стандарти за безопасност на храните в света. Той е въвел задължителни проверки по цялата селскостопанска и хранителна верига, за да гарантира, че растенията и животните са здрави, че храната и фуражите са безопасни и че продуктите са правилно етикетирани. Остава да намалим корупцията, за която вече стана въпрос, за да може тези мерки да действат ефективно и у нас.

Да обобщим

Макар полтици и пропагандатори да се упражняват да обясняват колко голяма пречка е Европейският съюз, всъщност предимствата от членството на България в него са повече от очевидни. Крайно време е да започнем да ги оценяваме. Крайно време е и да се научим да се възползваме от всички възможности, които Обединението ни дава като негови граждани.

Честит Ден на Обединена Европа! А ако някой предпочита да не е част от нея, границите все пак са отворени – не като в едни по-мрачни времена!

Автор: Виктория Симеонова

Прочети повече Прочети малко

Коментари

  • Безработен "журналист"

    09 Май 2024

    Америка за България добре ли плаща?

Покажи всички Скрий

Реакции