<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=182854" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Пробив в диаг...

Рядка мида се завърна в Черно море след 60 години (видео)

03 Юни 2023
0 531

Рядка мида се завърна в Черно море след 60 години. Тя може да бъде използвана не само като деликатес, но и като средство за лечение.

Учени откриха неизвестен коридор в Хеопсовата пирамида (видео)

Последните проучвания на учените от Института по океанология показаха, че освен познатите ни миди в Черно море, се е завърнал и още един изключително рядък вид. При експедиция в Черно море екипът на проф. Валентина Тодорова попада на нещо неочаквано и незабелязано до момента. Те стават свидетели на рядко срещана популация на вид мида, която е изчезнала преди повече от 60 години.

“Това е мида “гребен” или на латински flexopecten glaber. Действително в научната литература от 60-те години на миналия век досега няма научни съобщения, които документират обективно присъствието на този вид по нашето крайбрежие”. Това заяви проф. Тодорова пред NOVA.

Рядка мида се завърна в Черно море след 60 години (видео)
снимка: NOVA

За завръщането на мидата “гребен”, учените имат няколко обяснения – едното от тях са климатичните промени.

“Втората причина е, че Черно море вече не страда от ефектите на еутрофикацията. Това означава, че са се подобрили кислородните условия за тази мида. Третата вероятна причина е, че популацията на морския хищен охлюв (рапана “веноза”) е намаляла през последни 10 години. А този хищник се храни с абсолютно всички видове миди”, обясни още проф. Тодорова.

Мидата “гребен” се оказва и деликатес, а освен това може и да се култивира. “Тя е кулинарен деликатес с високо съдържание на активни биологични вещества, които са полезни за нашето здраве. Тази мида е един изключително перспективен обект за култивиране. В Черно море към този момент се култивират само два вида миди. Единият е черноморската черна мида, която всъщност е също средиземноморски вид, навлязъл по естествен път през Средиземно море. А другият вид е атлантическата стрида – “магалана гигас”, разкри професорът.

Последните изследвания на учените показват, че консумацията на черноморски миди е изключително полезна за организма. “Ние ненапразно изследвахме антиоксидантния потенциал, който се дължи най-често на серия и редица фенолни съединения. Ние направихме такъв експеримент и установихме, че водните екстракти от миди са значително богати на тези антиоксидантни вещества. Нашите миди първо съдържат много високи нива на витамин D3, който се води един от мощните имуностимулатори. Пак казвам – около 200% от препоръчвания дневен прием, което е невероятно добър източник”. Това подчерта доц. Албена Мерджанова от катедра Химия към Медицински Университет – Варна.

Освен силен антиоксидант, мидите спомагат и в борбата със сърдечно-съдовите заболявания. В тази мида изследователите са открили високи нива на Омега 3 мастни киселини. Цели 900 мг. А Омега 3 мастни киселини се намира в изключително малко морски източници.

В Черно море се срещат десетки видове. “Мидите са едни от най-богатите и най-масово разпространените черноморски организми от безгръбначната фауна. Има около или малко повече от 80 вида”, разказа проф. Тодорова.

Професор Мерджанова подчерта, че за радост мидите в Черно море са чисти, което позволява спокойно да се консумират. Но разбира се в умерени количества, тъй като са сравнително тежка храна.

Рядка мида се завърна в Черно море след 60 години (видео)

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции