<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=221280" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Напускането ...

Доказано: Птичият грип убива редки животни и нарушава екосистемите

22 Март 2024
0 131

Доказано: Птичият грип убива редки животни и нарушава екосистемите. Учените не виждат ясен начин за забавяне на опустошителния вирус, пише AP.

Нечувано: Полярна мечка загина от птичи грип

Птичи грип не представлява сериозна заплаха за хората, но разпространението му в селското стопанство и дивите екосистеми предизвика огромни икономически сътресения и нарушения на околната среда.

Тюлените и морските лъвове, които се намират на толкова отдалечени едно от друго места като Мейн и Чили, са особено уязвими към болестта. Вирусът е открит при тюлени на източното и западното крайбрежие на САЩ. Това е довело до смъртта на повече от 300 от тях в Нова Англия. И още няколко в Пюджет Саунд във Вашингтон. Ситуацията е още по-тежка в Южна Америка, където над 20 000 морски лъва са умрели в Чили и Перу. А хиляди морски слонове са загинали в Аржентина.

„Веднъж попаднал в дивата природа, вирусът се разпространява като горски пожар. Стига да има податливи животни“, каза Марсела Ухарт, директор на програмата за Латинска Америка в Здравения център за диви животни „Карън Дреър“ в Калифорнийския университет в Дейвис. „Придвижването на животните разпространява вируса в нови райони“.

Доказано: Птичият грип убива редки животни и нарушава екосистемите
снимка: iStock

Хиляди загинали птици

„Учените все още проучват как тюлените са се заразили с птичия грип. Но най-вероятно това е станало при контакт със заразени морски птици“, каза Ухарт. „Високата смъртност засяга южноамериканските морски бозайници постоянно, откакто вирусът се появи в края на 2022 г. Оттогава в Перу и Чили са загинали стотици хиляди птици от вируса“, отбеляза тя.

Вирусът все още се разпространява и през февруари за първи път беше открит в Антарктида.„Загубата на диви животни в сегашните мащаби представлява безпрецедентен риск от срив на популацията, създавайки екологична криза“. Това се казва в изявление на Световната организация за здравеопазване на животните.

Някои учени и защитници на околната среда смятат, че може да има връзка между епидемиите и изменението на климата и затоплянето на океаните. Повишението на температурата на морето край северната част на Чили намалява популацията на дребните риби. А това прави морските лъвове по-слаби и по-податливи на болести. Това каза Лисбет ван дер Меер, директор на екологичната група Oceana в Чили.

„Учените и природозащитниците се надяват, че ваксинирането на домашните птици ще помогне да се намали разпространението на болестта“, каза Ван дер Меер. И добави, че също така е важно хората да избягват потенциално заразени животни в дивата природа.

За съжаление, настоящата вълна на варианта H5N1 се разпространява в цял свят от 2021 г., убивайки милиони птици и хиляди бозайници. 

Доказано: Птичият грип убива редки животни и нарушава екосистемите

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции