<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=201002" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Белослава Кр...

Белослава Кръстева взе медал, но се размина със световния връх

02 Октомври 2023
1 480

Белослава Кръстева взе медал, но се размина със световния връх. Една от най-големите ни млади надежди в шахмата завърши участието си на Световното първенство до 20 години с бронзов медал. Кръстева бе в лидерска позиция до последния кръг, но точно тогава отстъпи с две места.

В последната партия 19-годишната българка се изправи срещу основната си конкурентка за златото. Аржентинката Габриела Франсиска Гекамбру обаче спечели с черните фигури и успя да изравни общия си актив с този на сънародничката ни. Тя мина пред Кръстева заради победата в директния им сблъсък.

В крайното класиране се получи тройна въртележка. Именно тя остави Белослава на третото място. Със сребро се окичи американката Кариса Ип. Трите шахматистки имаха равен сбор точки от 8,5. В този случай се разгледа успеваемостта им една срещу друга. С победа и реми Гекамбру излезе първа, две ремита позволиха на Ип да покори второто място, а единственото реми, което Кръстева измъкна от двете си директни конкурентки ѝ отреди бронза.

Белослава Кръстева е близо до световната титла по шахмат

Това е поредното страхотно представяне на българска шахматистка през тази година. Преди по-малко от месец Нургюл Салимова влетя в елита на световния шахмат, изненадвайки всички и спечелвайки второ място на Световната купа в Баку. Така тя си спечели и място в Турнира на претендентките за световната титла.