<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=172029" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: 165 000 лева ще п...

Бизнесът с остро послание до правителството и енергийния регулатор

27 Март 2023
0 168

Бизнесът с остро послание до правителството и енергийния регулатор. Причина за недоволството са високите цени на природния газ у нас спрямо котировките на референтния газов хъб TTF.

Нарастващите разлики в цените на природния газ ще влошат конкурентоспособността на българската индустрия и ще забавят икономическия растеж. Това се посочва в писмо на Българската търговско-промишлена палата и Асоциацията на организациите на българските работодатели. Подготвено е по поръчение на АИКБ, БСК, БТПП и КРИБ. Писмото е адресирано до премиера, министъра на енергетиката, председателя на КЕВР и изпълнителния директор на „Булгаргаз“.

Бизнесът с остро послание до правителството и енергийния регулатор
Снимка: iStock

Обяснява се, че съгласно договора за доставка на природен газ по свободни цени за 2023 г. между „Булгаргаз“ и клиенти, присъединени към газопреносната система, доставната цена се образува като сума от предложената от обществения доставчик за утвърждаване от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР)цена и премия, възлизаща на 11,64 лв./MWh.

Предложената за утвърждаване цена за м. април 2023 г. е 103,08 лв./MWh. Очакваната цена за индустрията е 114,72 лв./MWh или 58,66 EUR/MWh. Същевременно към 22 март 2023 г. фючърсните котировки на TTF за април на борсата ICE възлизат на 42,32 EUR/MWh. Прогнозната разлика, която ще надплати бизнеса за април, възлиза на 16,34 EUR/MWh или 38,6%, се посочва в писмото.

Сходна била ситуацията и през текущия месец март, и през февруари.

„Отчитайки дългосрочния договор на обществения доставчик „Булгаргаз“ ЕАД за доставка на един милиард кубически метра природен газ от „Азербайджан Газ Съплай Къмпани“, обвързан 100 % с петролна компонента и ниските котировки на петролните деривати, българският бизнес няма обяснение за формираните от „Булгаргаз“ ЕАД и одобрявани от КЕВР цени на газа от началото на годината”, уточняват браншовите организации.

И подчертават, че разликите ще доведат до допълнителен разход за индустрията от около 42 млн. лв. месечно или приблизително 125 млн. лв. за периода февруари-април.

“Освен че започнахме да плащаме по-скъп газ от Западна Европа, ножицата се отваря с всеки изминал месец. Същевременно не е налична и реална обосновка за размера на премията, начислявана от „Булгаргаз“ ЕАД от почти 12 лв./Мвтч, която също допринася за оскъпяването на доставките“, допълват работодателите.

Бизнесът с остро послание до правителството и енергийния регулатор
Снимка: iStock

Разлики в цените на основни храни, горива и отопление в пет български града (видео)

В писмото се отбелязва също, че няма яснота дали са предприети мерки за смекчаване на ефекта от скъпите количества газ, нагнетени в „Чирен“. Те се определят като основен генератор за високите цени.

Затова бизнесът настоява за предприемане на незабавни мерки. Искането е за намаляване на разликата между спотовата цена и цената за българските стопански потребители.

Бизнесът с остро послание до правителството и енергийния регулатор

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции