<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=235832" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Критична сит...

Близо 300 населени места са с режим на водата в жегите (видео)

15 Август 2024
0 77

Общо 297 населени места, в които живеят близо 400 хиляди души са с режим на водата, по информация на БНТ. Според експертите, близо 15% от населението на страната изпитва проблем с редовното и качествено водоснабдяване. Но проблемът не е само в сушата и високите температури.

В десетки села е обявено бедствено положение, а през последните дни бяха обявени водни режими в Ловеч и Плевен. Новината идва на фона на жълт и оранжев код за горещини през последните дни в цялата страна. Заради проблемите с водата се очаква в парламента да бъдат изслушани четирима министри.

Нивото на язовирите “Камчия” и “Ясна поляна”, които осигуряват питейна вода за Черноморието е критично ниско.

Язовир “Тича”, който осигурява вода за Шумен и Търговище, е наполовина пълен. Същата е ситуацията и с основния водоизточник за Сливен, както и язовир “Бели Искър” край Самоков. Същевременно язовир “Копринка”, който се намира в Централна България, е пълен на 20%.

Близо 300 населени места са с режим на водата в жегите (видео)
Населените места с режим на водата в България. Източник: “Зелено движение”

51 общини в България са с режим на водата в екстремните горещини

Преди два дни в Ловеч и Плевен беше въведен режим на водата заради намалелия дебит на водоснабдителната група “Черни Осъм”, която осигурява питейна вода на двата града.

Официално в град Плевен и в населените места в общината режимът е от 23 ч. до 5 ч., за да може в часовете, в които водата е спряна, да се натрупат количества за постоянно подаване през деня. Още при обявяването на режима беше съобщено, че ако водните запаси продължават да намаляват, е възможно режим да има и от 13 до 16 часа.

Жители на Плевен казват, че режимът е дори по-голям – от 12 до 17 часа.

В Ловеч водата се спира от 22 ч. до 6 ч. с изключение на два квартала, които се захранват от друг източник. Същевременно кметът на града забрани ползването на питейна вода за поливане, миене на улици, автомобили, тераси и пълнене на басейни.

В десетки села в област Ямбол пък е обявено бедствено положение заради недостиг на вода.

Според регионалното министерство проблемът с водата е в остарялата ВиК инфраструктура.

ВиК инфрастуктрата е много остаряла, иска силно финансиране, значителни ресурси, които ние осигуряваме по програмата за общините, техните проекти за рехабилитация и нова инфраструктура, за да намали загубата на питейно-битови води.”, казва регионалният министър Виолета Коритарова пред Нова.

В сряда служебният министър на земеделието Георги Тахов каза, че загубата на вода се дължи на липсата на инвестиции в подземната инфраструктура на “Напоителни системи”.

Тахов съобщи, че вече е предприело мерки за подновяване на подземната инфраструктура, както и на напоителните системи.

В продължение на години проблемите с родната ВиК мрежа са пред очите на управляващите. Въпреки това мерки не се взимат до момента, в който ситуацията не стане критична. В същото време положението е още по-сложно заради множеството пожари, които продължават да бушуват в по-голямата част от страната.

Сега, по стар български обичаи, следва предизборно празнословене по темата, като не се знае колко ще се наложи да чакаме, докато инфраструктурата бъде подменена. Което, разбира се, ще отвори път за още злоупотреби. А през това време верните данъкоплатци ще продължим да изнемогваме без вода на 40-градусови жеги.

Близо 300 населени места са с режим на водата (видео)

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции