<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=176849" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Разкопки на 17...

Делата “шамари” в България са смразяващи, сочи доклад

25 Април 2023
0 130

Делата “шамари” в България са смразяващи. Това сочи нов доклад, представен днес от Асоциацията на европейските журналисти в България и цитиран от “Дневник“. Докладът е изготвен от Антикорупционния фонд с подкрепата на АЕЖ.

В него се посочва, че по-голямата част от делата шамари, или т.нар. SLAPP дела (стратегически дела против публично участие), в България за периода 2000 – март 2023 година са приключили в полза на журналистите. Става дума за 87.5% от гражданските дела и 86% от наказателните дела.

Целта на SLAPP делата е насрещната страна да бъде тормозена, сплашена и накарана да замълчи, изправена пред психологически и финансов натиск и пред заплахата от наказателни санкции. 

351 защитници на свободата на словото осигуриха правна помощ за Mediapool

Средната продължителност на делата шамари е 2.8 години, като те обикновено протичат през всички съдебни инстанции. Това води и до продължителност в повечето случаи от близо 3 години.

Междувременно се наблюдава увеличение на броя на делата и претендираните обезщетения за периода 2000 – март 2023 година.

Най-много дела са заведени през 2015 г. и 2018 г., като 50 от общо 64 дела са заведени в периода 2015 – 2023 г. В последните две години са заведени две дела с размер на иска 1 млн. лева. Един от тях е делото на застрахователното дружество “Лев инс” срещу сайта Mediapool.

В доклада се отбелязва още, че дори и когато не завършват със съдебна победа обаче, делата шамари са ефективни. Причината е, че те успяват да ангажират човешките и финансовите ресурси на журналистите и гражданските активисти за продължителен период от време.

Делата &#8220;шамари&#8221; в България са смразяващи, сочи доклад

“Огромната част от делата шамари в България са заведени срещу журналисти, но и срещу граждански активисти и неправителствени организации. Делата против публично участие са изключително всеобхватни, използват се с нелегитимна цел и застрашаване свободата на словото. Използва се съдебният процес, за да заглушиш нечий глас”. Това заяви София Желева, правен съветник към Антикорупционния фонд и един от изследователите по темата, цитирана от “Дневник”.

Делата “шамари” в България са смразяващи, сочи нов доклад

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции