<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=177837" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: 24,4 милиона ле...

Ето колко е дълго разумното работно време

02 Май 2023
0 248

Ето колко е дълго разумното работно време. Някои страни са въвели 4-дневна работна седмица, а други позволяват гъвкав модел на работа.  

Инспекцията по труда обяви кои договори за работа са най-сигурни

Чили обяви наскоро планове за намаляване на работното време. Поетапно гражданите ще започнат да се трудят по 40 часа на седмица, което ще замени сегашната 45-часова работна седмица, пише Дневник. Така заедно с Еквадор страната ще има най-кратката работна седмица в Латинска Америка. Всяка седмица хората в Аржентина, Мексико, Перу и Панама се трудят по 48 часа, а в Бразилия работната седмица продължава 44 часа.

Повечето страни са въвели регламентирано работно време. То защитава трудещите се от принудата да полагат прекалено много извънреден труд. Но в действителност хората често са принуждавани да работят много повече от предвиденото в закона.

В Япония дори си имат конкретен термин за работещите прекомерно – “кароши”. В буквален превод означава нещо като “смърт от преумора”. Въведена е 40-часова работна седмица. Злоупотребите обаче са толкова разпространени, че през 2018 г. правителството е принудено да приеме закон, ограничаващ извънредния труд до около 30 часа месечно. 

Ето колко е дълго разумното работно време
снимка: Unsplash

В САЩ от служителите се очаква да полагат по няколко часа извънреден труд седмично – особено в правораздаването, финансите и технологиите. Според Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) американските служители работят средно по 1791 часа годишно. Това е с 442 часа повече от германските и с 301 часа над работното време на французите.

Южна Корея планираше да увеличи максималното работно време до 69 часа тази година. Причината бе оплакването от компаниите, че настоящите 52 часа не са достатъчни за спазване на крайните срокове.

Франция въведе през 2000 година 35-часова работна седмица – официално за подобряване на баланса между професионалния и личния живот, но всъщност бе опит за намаляване на безработицата. Тогава тя бе достигнала до рекордните 12.5 процента.

Една от страните – членки на ОИСР, с най-кратка работна седмица е Дания. Същевременно тя се нарежда и сред най-щастливите държави в света. В Италия пък, пак според международната организация, хората се радват на най-добрия баланс между професионалния и личния живот.

Същевременно държави като Белгия експериментират с четиридневна работна седмица. Страната позволява на служителите да избират дали да работят един и същ брой часове в рамките на четири или на пет дни.

Във Великобритания десетки компании се включиха в проучване на ефекта от четиридневната работна седмица върху производителността. След това почти всички фирми продължиха да прилагат по-облекчения модел. Швеция и Исландия също проведоха подобни експерименти. А Испания предлага да субсидира заплащането в компаниите, желаещи да въведат четиридневна работна седмица.

Според консултантската компания “Маккинзи” около 20% от служителите в развитите икономики биха могли да продължат да работят от вкъщи дългосрочно между 3 и 5 дни в седмицата, без това да се отрази на тяхната производителност.

Ето колко е дълго разумното работно време

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции