<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=180403" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Съюзът на съд...

Фалшиви реклами превземат социалните мрежи (“Шок! Ужас! Бомба!”)

18 Май 2023
0 7155

Фалшиви реклами превземат социалните мрежи – представяме схемата им в рубриката “Шок! Ужас! Бомба!” на репортера ни Виктория Симеонова.

Всички сме виждали реклами на хранителни добавки и лекарства с чудотворни свойства в социалните мрежи. Всеки ден съмнителни компании наливат хиляди в подобни реклами. За целта използват известни лица, които изглеждат авторитетно и убедително. Ето няколко такива примера:

Замесиха д-р Мирослав Ненков във фалшива реклама на лекарства (видео)

Замесиха известни личности във фалшива реклама (видео)

И ако тук става въпрос само за статии, използващи снимки от телевизионни участия, то в рекламата, която сега ще разгледаме внимателно, авторите са стигнали доста по-далеч. Вижте:

Не ви ли прави впечатление меко казано абсурдното произношение на гласа зад кадър?

Всъщност е използван гласът на бота на Google Translate, което обяснява и защо звучи толкова нелепо. Видеото пък е взето от репортаж на CNN от февруари 2022 година. И както се вижда, той нито е от България, нито има връзка с медицината, нито в него присъства д-р Трайков. Всъщност това са кадри на журналиста и активист Юрий Бутусов, който удря в лицето проруския депутат Нестор Шуфрич в политическо токшоу по украинска телевизия.

За да разберем кой в крайна сметка стои зад подвеждащата реклама, отваряме страницата, която я е публикувала. Тя има цели 9 последователи и 25 харесвания. По профилната снимка съдим, че би трябвало тя да е официална страница на списание Мединфо. Но на сайта на списанието виждаме, че официалната фейсбук страница се казва списание “Мединфо” и има 25 хиляди последователи. Трети маркер, че рекламата е фалшива.

Самата реклама води към друг сайт – https://bg.cnanews.fun/. Там четем статия на тема хранене от 2019 година. Последната публикация в сайта пък е от 2020 година. Четвърти знак, че съдържанието на рекламата няма нищо общо с рекламирания продукт.

Какво се цели с препращането на потребителите в сайт без публикации от 3 години, не е ясно. Ясно е само, че рекламата е подвеждаща, събира данни на потребители, които потенциално да бъдат облъчвани с подобни и дори по-подвеждащи реклами. Сами можете да се досетите колко реални могат да са продукти, продавани чрез фалшиви реклами.

Посланието

Скъпи приятели, не вярвайте на всичко, което виждате в социалните мрежи! Зад скандалното видео, което ще споделите, защото ви влияе емоционално, вероятно се крие някой, който много ще се радва да получи достъп до вашите данни и да ги използва с цел лесна печалба. Зад рекламите с известни лица, но идващи от неизвестни страници, вероятно стои поредният продукт, който може да бъде не просто безполезен, а дори и опасен в много случаи.
Изпращайте ни всякакви подобни манипулации само на gospodari.com – ние ще ги проверим вместо вас.

Фалшиви реклами превземат социалните мрежи

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции