<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=156528" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Рублата отно...

Ивайло Мирчев: Няма как да се прави балансиран бюджет при 8-9% годишен дефицит (видео)

23 Декември 2022
0 117

Депутатът от “Демократична България” Ивайло Мирчев се появи в “Здравей, България” по НОВА, за да коментира икономическата ситуация. По думите му няма как да се прави балансиран бюджет при 8-9% годишен дефицит.

“При едно лошо развитие на икономиката за следващата година може да отидем до абсолютно невиждан от 1996 г. бюджетен дефицит. Преведено – това означава, че България трябва да изтегли огромни заеми, по които само лихвите ще бъдат милиарди годишно.”

„Когато тази година имате вече 8-9% дефицит, не може следващата да кажете, че ще правим балансиран бюджет. Не става, чисто икономически. Може, в най-добрия случай, да отидем на 5-6% дефицит. Само, че тогава вече влизаме в истинска дългова спирала, защото не можем да спрем да теглим заеми”, поясни той.

В края на октомври бюджетът е с дефицит от 20 милиона лева

Според Мирчев това ще са заеми за най-различни разходи, включени в бюджета. Мирчев призова останалите депутати от името на ДБ да са внимателни когато гласуват толкова високи разходи, като тези които предстои да се гласуват днес.

Минималната работна заплата

„Съгласни сме, че минималната работна заплата трябва да се вдига с нивото на конкурентоспособност”, добави депутатът.

Мирчев изтъкна множеството ни сравнения с Румъния, но подчерта, че там минималната работна заплата не е висока от вчера. “Това е отдавна”, каза той.

“Вдига се минималната работна заплата тогава, когато трудът, който ние полагаме, е по-ефективен.”, обясни Мирчев. “Ние веднага, още днес, може да гласуваме в НС 3000 лв. минимална работна заплата. Това, което ще стане в резултат, е ситуацията от 1996 г. – ще се увеличат разходите за бюджета.”

Ивайло Мирчев: Няма как да се прави балансиран бюджет при 8-9% годишен дефицит (видео)
НОВА/стоп кадър
Влизаме ли в дългова спирала?

Попитан за какви разходи става въпрос, Мирчев уточни, че не говори само за минималната заплата, а за комплект от нови разходи. По думите му в момента става въпрос за взимане на заеми на стойност около 15 млрд. лева.

Той припомни и условие, поставено при преминаването на България към валутен борд. То гласи, че в добри години на излишък, страната ни трябва да си плаща заемите. В лоши години – дефицитът трябва да е максимум 3%.

“За да може валутния борд да устои”, подчерта Ивайло Мирчев.

Той припомни, че с предложенията на правителството България стига бюджетен дефицит от 6,6% тази година, а с диференцираните ставки на ДДС – 7-8%

Асен Василев: Силно притеснително е решението на служебния кабинет за бюджета

Мирчев изрази както своето, така и притеснението на колегите си от ДБ, че ситуацията може да излезе извън контрол.

Видео: НОВА

Ивайло Мирчев: Няма как да се прави балансиран бюджет при 8-9% годишен дефицит (видео)невиждан от 1996 г. бюджетен дефицит.

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции