<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=217743" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Проучване: Не...

Изкуственият интелект: Заплахата или възможността на 21 век? (Коментарът на редактора)

19 Февруари 2024
0 407

Изкуственият интелект: Заплахата или възможността на 21 век. Въпросът, който продължаваме да си задаваме все по-често. Всеки ден. Сблъсквайки се с AI илюстрации, роботи-помощници, ChatGPT. И всичко това в наша помощ…или пък не?

Вижте първия изкуствен интелект на български език

Мислещите машини и изкуствените същества се появяват още в древногръцките митове. Механичният слуга, изработен от ковача Хефест, меденият великан Талос от Крит. По-късно – Франкенщайн на Мери Шели. “Терминаторът” на Арнолд Шварценегер, който завинаги ни изправи пред въпроса “Ами ако наистина ни нападнат роботи?”. Всички истории на тези същества ни говорят за надеждите, страховете и етичните съображения, които касаят темата за изкуствения интелект. 

Началото

Твърдението “ИИ” за първи път се появява през 1950 година, когато Джон Макарти въвежда термина на конференция в Давос, Швейцария. След няколко години той, Марвин Мински и Клод Шеннон основават “Лаборатория за изследвания на изкуствения интелект в Линкълн”. И така започва всичко. През 60-те и 70-те години вече наблюдават вълнуващ бум в областта – първите програми, способни на основни форми на обучение и решаване на проблеми. Програми като ELIZA (създадена от Джозеф Вайценбаум през 1966 г.) и SHRLDU (създадена от Тери Уиноград през 1972 г.) демонстрират възможностите на ИИ да обработва език и да разбира естествени езикови инструкции. През 70-те години навлиза и в медицината. MYCIN е една от първите експертни системи, диагностициращи заболявания. При това толкова точно, колкото лекар. 

Моментът на успеха

През 90-те години се постигат най-много успехи в областта. Изкуственият интелект се използва в логистика, извличане на данни, медицинска диагностика. Машинно обучение, интелигентно преподаване, ситуационни разсъждения, планиране, разбиране на естествените езици и превод. Спектрометрия, виртуална реалност. Успехът се дължи на увеличаващата се изчислителна мощ на компютрите. Както и полагането на усилия, от страна на хората, при разрешаване на специфичните подзадачи. И така през 1997 година системата Deep Blue успява да победи световният шампион по шахмат Гари Каспаров. Какво доказателство за напредналост, нали? А всъщност е само началото. 

Изкуственият интелект: Заплахата или възможността на 21 век? (Коментарът на редактора)

Заплаха или възможност? 

Тази ретроспекция на първите събития прокарва мисълта, че ние хората сме отговорни за създаването на изкуствения интелект. За неговото подхранване и изграждане като добре смазана машина за взаимопомощ. Но дали в амбицията си да го “отгледаме”, не сме създали нещо, което може да ни замени като човеци? Нещо много по-добро, което вече не се нуждае от човешкия интелект? Нека проследим заплахите и възможностите на ИИ през 21 век. 

Възможности

Най-голямата възможност, която изкуственият интелект ни предоставя, е безрезервната си и неуморима помощ: 

  • В писането на книга, дипломна работа, домашно. (Да, може да изгради тезата ти вместо теб.)
  • В изгубването в превода. (Да, може да ти преведе безброй страници от всички езици.)
  • В необходимостта от идеи. (Да, може да декорира собствения ти дом по-добре от теб. И да, може да изпишеш на ChatGPT всичко налично в хладилника си и той да ти даде готова рецепта.)
  • В поглед към бъдещето. (Да, може да видиш бъдещото си дете чрез генериране и обработка на снимка. И да, може да видиш как ще остарееш.)
  • В усъвършенстване в работата. (Да, може да смята досадните изчисления вместо теб, безгрешно. И да, може да участва в заводските производства. Както и да отговаря за онлайн обслужването на клиенти.)
  • В напредване на медицината и технологиите. (Да, може да открие решения на въпроси от изключителна значимост – откриването на лек срещу рака.)
  • В разбиране на миналото. (Да, може да разсъждава и пресъздава вижданията на велики личности от историята. По този начин можем да се срещнем виртуално с героите от едно време.И да се насладим на концерти на Елвис Пресли, Бийтълс и Фреди Меркюри.)

Заплахи

Позитивите около изкуствения интелект винаги са преследвани от негативи, които много често натежават, взимат превес и се превръщат в заплаха : 

  • От замяна на човешката работна ръка. (Способността на ИИ да не допуска грешки в административните задачи го прави предпочитан работник. Може дa дoвeдe дo зaмянaтa нa 300 милиoнa paбoтни мecтa по света.)
  • От увеличаване на кибер измамите. (Генерирането на глас, видеоклип и снимка, с помощта на ИИ, превръща фишинг измамите в трудно различими. Хиляди ежедневно биват измамени за пари.)
  • От подпомагане на кибертормозът. (Създадените с ИИ снимки и видеоклипове трудно могат да бъдат различени като фалшиви. Хиляди лица биват откраднати и използвани за порнографско съдържание. Стотици известни личности стават жертви на уронващи престижа им изказвания, участия и реклами.)
  • От споделяне на лични данни. (ИИ обработва толкова бързо данните, че може да открадне твоите и да ги препродаде на трети страни.)
  • От затъпяване на човечеството. (Хората дотолкова свикваме с информацията, предоставена наготово от ИИ, че предпочитаме да мисли вместо нас. Да пише домашните ни. Курсовите ни работи. Дори дипломните. На практика изкарва образованието ни на плещите си. А дипломата накрая е на наше име, но без реални знания.)

Съвкупността

Ето кои са “Думи на годината” за 2023 г.

Неслучайно “изкуствен интелект” е “Дума на годината” за 2023 година. Всички се вълнуваме от развитието му, как ни се отразява и как ще промени живота ни. Защото вече го прави и няма място за “край” в еволюцията му. Хората сме отговорни за това развитие, изкуственият интелект е мощно оръжие заради съвкупността от всички най-големи и мъдри мозъци на света. Представете си ако Айнщайн, Никола Тесла, Нютон, Леонардо да Винчи и Гьоте бяха един човек. Е, изкуственият интелект е точно това. Че дори и повече. Не спира да се подобрява и не спира да учи. Кои сме ние, че да го спрем? Можем само да го използваме с неговите позитиви и да се радваме, че е тук, за да ни помага. 

П.С. Тази статия не е написана с помощта на ChatGPT. Колкото и на моменти да ми се струваше изкушаващо. 

Видео: сайт на ЕС/Еволюцията на изкуствения интелект 

Автор: София Спасова 

Изкуственият интелект: Заплахата или възможността на 21 век? (Коментарът на редактора)

Прочети повече Прочети малко

Коментари

  • Катя Петкова

    19 Февруари 2024

    Браво! Интересен и задълбочен поглед върху тема, която ме вълнува.

Реакции