<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=181948" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Възобновяват...

Как ПП трудно решава за управление с ГЕРБ (според записа)

29 Май 2023
0 364

Как ПП трудно решава за управление с ГЕРБ (според записа).

“Продължаваме промяната” взема трудно решението за “най-добрата сделка с ГЕРБ, която могат да имат”, както я определят, за правителство с втория мандат. Само с един глас разлика е резултатът от гласуването за него в Националния съвет, както и в Изпълнителния съвет. Многократно по време на срещата те обсъждат рисковете от “коалицията”, която не искат да наричат така. Сред тях вероятността Борисов да не спази договорките и опасенията наследникът на Гешев да е удобен на решилите сега бързо да го сменят. Във формацията ясно осъзнават, че това може да е политическият им финал, но намират аргументи за решението. Именно с тях са свързани и част от изненадващите подходи и договорки, за които твърдят – в службите, администрацията, с посолства. Анализ на Златина Зехирова и Светлана Георгиева за „Дневник“.

Записът бе разпространен от депутата Радостин Василев. Твърди се, че е от заседание на 21 май късно вечерта.

Тогава партията взема решение да предложи кабинет с ротационен премиер от ГЕРБ. В кратката извадка от него, реплики са рязани и без контекст звучат различно от казаното. След като беше публикуван пълният вариант, депутати и привърженици на партията започнаха да споделят мнения във “Фейсбук”, че не се притесняват от него, гордеят се с отбора си, че така работи една демократична партия и да разпространяват “вдъхновяващи” цитати. А Петков се извини на Габриел за това, което се чува на срещата за нея и емоционалните ѝ реакции в преговорите.

За ГЕРБ станалото публично заседание на “Продължаваме промяната” се превърна в аргумент в събота да обявят “замразяване” на преговорите за ротационния кабинет.

“Продължаваме промяната” с пост във Facebook след замразяването на преговорите

Как ПП трудно решава за управление с ГЕРБ (според записа)
Снимка: БулФото

“Дневник” обобщава казаното в записа. Избрани са акценти от дискусията, които са съчетани тематично, защото в разговора често се преминава от една в друга тема. На места редакцията дава допълнителни разяснения за изказванията. В началото Петков, Василев и Денков обясняват как се е стигнало до варианта за правителство с ГЕРБ с ротационен премиер. И защо според тях това е най-добрият от всички лоши сценарии. След това депутати и представители на партията коментират и задават въпроси към лидерите. Там където ясно се разбира кой говори, е цитиран по име.

“Имаме Мария Габриел”: совалките за правителство

В изнесения запис Петков обяснява, че още преди срещата в неделя е имало разговори между ПП и Мария Габриел. Първоначално тя предлагала да е министър-председател с първия мандат, но с кабинет на партията на Кирил Петков и Асен Василев. Било ѝ е отказано. Предложено ѝ е да бъде вицепремиер без портфейл с кабинет във втория мандат. Но пък тя не приела.

Тя се чувства доста прецакана, защото си даде еврокомисарската позиция, без да стане премиер. В последния момент Корнелия (Нинова – бел. авт.) издърпа подкрепата. […] При нея е важно, че нейният мъж е третият в Европейската народна партия, кумът ѝ е човекът, който е започнал тази партия. Нейният свят е в Брюксел. Колкото и ние да си мислехме, че тя е просто калинка, а Бойко (Борисов – бел. авт.) решава всичко, в случая е малко по-сложна играта. Това е големият контакт на ГЕРБ с ЕНП. В момента изглежда много страшно и за ГЕРБ, ако те са я поканили, тя е дошла и накрая са я върнали, разочаровали, нищо не се е случило“, казва Кирил Петков.

Единствената разлика между преди и сега е, че имаме Мария Габриел и това, което оценихме. Имаше дъжд от всякакви лидери, които ни звъняха на телефоните. […] Включително и Урсула (фон дер Лайен, председател на Европейската комисия – бел. авт.), и Шарл Мишел (председател на Европейския съвет – бел. авт.) ми звъняха вчера и днес, а са на Г-7, имат предполагам други проблеми да решават. С други думи, тя има тежест“, разяснява Петков за вижданите от него позитиви при Габриел.

Петков разказва, че ПП е предложила на Мария Габриел да бъде част от правителството с втория мандат: вицепремиер и министър на външните работи. Но тя отново отказала, защото държи на първата позиция. Така се е стигнало до предложението за ротация на премиер с министри на “Продължаваме промяната”.

Пръв е Николай Денков, който да подаде оставка, ако не се спазват договорките.

Как ПП трудно решава за управление с ГЕРБ (според записа)
Снимка: БулФото

“Борисов се изпира през този вариант”: договорка с ГЕРБ или избори

Петков обяснява, че с Борисов са обсъждали и възможност ГЕРБ да подкрепи правителство само на “Продължаваме промяната”. Но според лидера на ГЕРБ това е нестабилен вариант. Защото в хода на парламента всички ще са срещу този кабинет: и партиите в парламента, и президентът.

За Петков и Василев, след като опциите за правителство на малцинството и избори не са вариант, оставала възможността за договорка с ГЕРБ:

„Борисов се изпира през този вариант, няма две мнения, защото изглежда коалиционно, въпреки че ние ще казваме, че е само Мария Габриел, тя не е била в България, няма ресор, който да е ресурсен, а е само външното министерство“,казва Кирил Петков.

Петков разяснява, че с Борисов са обсъждали и хипотезата да се върви към предсрочни избори.

По-късно в записа той отново се връща на обяснения защо предсрочните избори не са предпочитан вариант. Повтаря вероятността ГЕРБ, “Продължаваме промяната” и “Демократична България” да нямат мнозинство в парламента.

ГЕРБ-СДС замразяват преговорите с ПП-ДБ (на живо)

Как ПП трудно решава за управление с ГЕРБ (според записа)
Снимка: БулФото

“Радев с кметове на ГЕРБ”: рисковете кой ще организира местните избори

Петков споменава, че на срещата е обсъждан вариант за импийчмънт на Румен Радев, но няма да има такава инициатива. Защото “най-хитрото нещо е да му махнем службите, да му махнем правомощията, но да го оставим там, където е. Ако го импийчнем, по-голяма далавера за него няма, защото той ще си стартира политическия проект“.

Асен Василев смята, че няма риск правителството с ГЕРБ да падне преди местните избори: “Защото, не знам дали гледахте откриването на залата в Бургас – кметът на ГЕРБ покани президента, а не покани Бойко. И нито един човек от ГЕРБ. Защото ще бъде независим кандидат към Радев. Защото Радев си е хванал в едната страна Гешев, хванал си е в другата ръка Копринков (Николай Копринков, съветник на Румен Радев по вътрешна политика – бел. авт.) и с едната ръка ги подкупва, с другата ръка ги заплашва. И това в момента се случва на абсолютно всички герберски кметове. И това, което ще се случи, че вместо да имаме ГЕРБ 25% ще имаме ГЕРБ 15% и 10% прокремълска партия на Радев с местните кметове.

Тези хора, които кметовете ги държат, те няма да дойдат при нас. Посмъртно. Те си вървят като крепостни с кмета. И Радев е тръгнал в момента да си пазарува един по един кметовете на ГЕРБ. Това е мачът, който се прожектира за местните избори. И ако Радев в този момент държи и полицията, тя ще направи нещата драматично по-лоши за ГЕРБ. Те искат сравнително честни избори и знаят, че нашата полиция ще направи сравнително честни избори. Защото ако Радев прави избори, той ще ги направи нечестни в посока Радев.

ГЕРБ за първи път имат изгода от честни избори, защото няма те да държат полицията и службите“.

По-късно разговорът отново се връща към президента и се чува въпрос от член на Националния съвет: “Ще ударим ли Копринков?” Става дума за съветника на Румен Радев, който в последно време е споменаван като основният кадруващ в президентството. Отговорът на Петков и Василев гласи: “Да!“, а Петков допълва за президента: “Ние трябва да му вземем службите, да му вземем властта, но да го държим, за да си е там. Защото вече друго си е ти да си подадеш оставката като президент, за да правиш партия“.

Как ПП трудно решава за управление с ГЕРБ (според записа)

Заявката за чистка: възможности срещу руското влияние в службите

В обясненията пред Националния съвет защо според лидерите договорката с ГЕРБ с ротационен премиер е добра, се включва и Асен Василев: “Това ще ни позволи да изчистим службите, да изгоним кадрите на ГЕРБ и президента от места и да свършим някаква работа за Шенген, еврозоната и Плана за възстановяване, въпреки че последното ще бъде по-малката част“.

С доста голяма доза на сигурност, че еврозоната и Шенген ще се случат, чистката е говорена с всички, които искат да стават министри, че законно, незаконно трябва да изгонят всички директори на дирекции, шефове на регионални служби и на агенции в първите две седмици. Което донякъде ще затапи приказката, че сме направили коалиция с ГЕРБ“, продължава Асен Василев.

На следващ етап от заседанието на Националния съвет по темата за службите се включва и Кирил Петков, като казва: “Борисов също иска да ги вземе от президента. Как можем да се измъкнем да не са негови хора, е да кажем, че ще поискаме външни консултанти да ни определят и да ни помогнат с част от структурирането на службите. Тези външни консултанти да не са кой да е, а ни дава някакъв шанс да изчистим руския актив, който е влязъл дълбоко в службите“.

В обобщение Василев казва: “Мисля, че това е най-добрата сделка, която може да бъде направена с ГЕРБ. Тук въпросът не стои дали можем да я подобрим и как, а искаме ли да я приемем или не“.

На въпрос на жена от Националния съвет: “Добре, а какво значи “службите са наши”? Службите ще бъдат с хора, които са на ПП-ДБ, или ще има и хора на ГЕРБ?”, Василев отговаря, че по предложение на премиера парламентът ще утвърди нови ръководители на ДАНС, главен секретар на МВР, ДАР, НСО, ДАТО и евентуално военното разузнаване. “Това ще са наши хора, одобрени от посолствата, нямат нищо общо с ГЕРБ“, заявява той.

Жената се учудва, че ГЕРБ биха се съгласили на това. И получава отговор: “Варианти има много, но не са с висока степен на вероятност, защото ще прецакат Габриел – и тогава защо са тези циркове, и второ, това драматично ще им се отрази външнополитически, и трето, докато не са отстранили Гешев като главен прокурор, Бойко няма да иска да ходи на избори и да му падне имунитетът. Една конституционна реформа си е 6 месеца, каквото и да си говорим. Останалото е някаква утопия.”

Номинираният за премиер Николай Денков се включва малко в дискусията. В първия час и половина от нея се отличава изказването: “Рядко се случва да има комбинация от интереси, която да произведе и нещо добро. Тук идеята е, че има такава комбинация от интереси. Интересът на Борисов да смени главния прокурор съвпада с интереса на държавата да промени системата. Може в края на краищата да успеем да комбинираме тези два интереса, така че да се получи системна промяна, а не просто смяна на името“.

Денков се изказва и след реплика на Асен Василев:

Ако някой иска да бъде министър в този кабинет и не се подпише с кръв под това, в това число да го гонят него и юридически, аз лично имам против този човек да е министър в този кабинет“.

Как ПП трудно решава за управление с ГЕРБ (според записа)
Снимка: БулФото

Знакова е и репликата на Денков, водил основно преговорите с ГЕРБ: “В следващите няколко месеца ГЕРБ ще бъде Борисов. […] Или ще имаме съюзник като Габриел и ЕНП, или ще изглеждаме като най-големите идиоти в Европа, защото сме провалили възможността и сме оставили България на руските сили. Тази перспектива зависи от личността на Габриел. Отвън ще гледат ще свършим ли работата, която очакват от нас, и да стопираме това, което се задава, или поне да го забавим с 12-24 месеца“.

“Христо Иванов предложи комисия”: за имунитета на Борисов

Участник в срещата пита за “слона в стаята”. Визира какво ще предприеме ПП, ако прокуратурата поиска имунитета на Бойко Борисов. В същото време има договорка за правителство с ротационен премиер от ГЕРБ.

По всяка вероятност контекстът на въпроса е, че преди седмица в кулоарите на Народното събрание неофициално се говореше, че се очаква прокуратурата да поиска имунитета на лидера на ГЕРБ и настоящ депутат. Но и не само: неофициално се споменаваше и името на съпредседателя на “Продължаваме промяната” Кирил Петков, а различни версии предполагаха, че поисканите от прокуратурата имунитети може да са и десетина. Това не се случи.

Христо Иванов даде предложение за това нещо и то е: казваме, че се прави комисия по имунитетите, защото то няма да е само на Борисов, дали ще е на някого от нас, на някого от другите, това ще се види. Идеята е да се каже, че тази комисия работи докато се смени конституционната реформа и се използват европейските стандарти за вдигане на имунитет. Това ни купува някакво време. Не казвам, че трябва да го правим. Това е отделно решение, отделен разговор, който трябва да проведем, но това беше предложението на Христо“, обяснява Кирил Петков.

По-късно въпросът е повторен. “Ще ни се наложи ли да гласуваме в следващите дни или седмици против падане на имунитета на Бойко?“. Асен Василев разяснява: “Не. Както Кирил каза, идеята на Христо Иванов е да се въведе европейска практика като в европарламента, което значи, че поне 6 месеца ще се влачи имунитетът на Бойко в някаква комисия, в която се разглеждат всички доказателства – лист по лист и перо по перо“.

В кулоарите на НС съпредседателят на ДБ беше попитан за предложението му и дали с него не защитава Борисов. Иванов каза, че въпросът с имунитетите е бил обсъждан по принцип, но не конкретно за даден човек.

Как ПП трудно решава за управление с ГЕРБ (според записа)
Снимка: iStock

“Защо не бием здраво по Бойко”: опозиционно

Депутатът Мирослав Иванов прави анализ на ситуацията. Опонира на желанието да се прави правителство с Мария Габриел и подкрепата на ГЕРБ. “Бойко Борисов играе дългосрочна игра за местните избори. Ние защо не вземем най-доброто решение за местните избори – да бием здраво по Бойко, да вадим разни неща, което хората масово чакат, затова гласуваха за нас, и да отидем на местните избори като първа политическа сила? Когато имаш противник, вместо да му подаваш ръка, когато е в нокдаун, го нокаутираш. Можем да отслабим силата на “Възраждане”. Можем много лесно да влезем в патриотичната реторика, защото тя не е чужда на нас и на нашите избиратели. И не знам защо не го правим“.

Отговаря му Кирил Петков. “Причината аз толкова да искам Мария Габриел, а не да скочим сами в правителство като самураи, е, че малко я усетих тази игра – че левъриджа и с какво държиш другия, е единственото, което има значение. И в случая Габриел става леко пленник – и нейната амбиция, и нейният мъж, и ЕНП – за стабилността на това правителство“. Асен Василев дава пример как децата на васалите са при владетеля. Ако васалът мръдне, да може децата му да бъдат убити.

Петков продължава: “Ако имахме само ГЕРБ като основен враг, щеше животът да е супер. Проблемът е, че нямаме ГЕРБ за основен враг. Имаме ДПС, имаме ИТН, имаме руснаците, имаме Радев. Цялата тази структура е един враг“.

Според него, ако “играят” и срещу ГЕРБ, шансът да “изпуснат цялата топка” е огромен. “ГЕРБ е само един бранд на голямото зло, което стои отзад. И това може да се отиграе като маркетингов враг, а не като истински враг“, казва още той.

Петков си дава сметка, че партията може да стопи чувствително подкрепата си. “Защото истината е, че цялата схема, която ние направихме, след всичките тези години интелектуалците са 7%. Седем до 10 – това е. Ако пуснеш народа да се репрезентира правилно, ние трябва да сме 10% с ДБ, с всичко.

Направихме леко ала-бала през президента, изгърмяхме на Слави един проект. Лека полека естественият ни процес ще бъде това…Аз си спомням като служебен министър седя и ги гледам: отдясно са ДБ-тата и оттам нататък цялото поле е покрито с руските орки.

И си казвам, ако заходим оттам, ще си седнем до тях, може би 2-3-4-5 места, 10 може би. И се опитахме да заходим отляво, и се получи. Неосъзнавайки, че на Радев цялата машина и цялата държава е работила за нас…

“Имах разговор с Урсула” и “Моето вътрешно чувство”: още аргументи в двете посоки

Мъж, представен като Жоро Клисурски иска да знае какъв хоризонт на кабинета си представят лидерите. Те коментират само два тура от по шест месеца. Докато потенциално България може да се присъедини към еврозоната на 1 януари 2025 г.

Не е обсъждано, че на дванайсетия месец всичко приключва, тоест, може и да продължи. Моите очаквания са, че ще приключи на дванайсетия месец, когато Габриел си подаде оставката и трябва да се гласува за трети път това правителство. Най-вероятно ще има центробежни сили в този момент. Но това няма да застраши еврото по две причини: първо, ще имаме официално решение, че еврото се случа и, освен това, моят план за еврото е, ако влезем в правителство, със закона за въвеждане на еврото, да се въведе еврото като паралелна разплащателна валута в България на лева. Което означава, че всички страхове с цените ще са изчезнали, защото всеки ще е имал поне година избор дали си получава заплатата и да си плаща с евро“, обяснява Асен Василев.

Това правителство ще продължи до момента, в който Бойко се страхува от Гешев и от президента“, казва Асен Василев.

Как ПП трудно решава за управление с ГЕРБ (според записа)
Снимка: БулФото

Единствената причина Гешев и Бойко да се стрелят е, че преди година и половина в ПВУ (План за възстановяване и устойчивост – бел. авт.) написахме, че трябва да има Закон за съдебната власт. Те разбраха, че няма как да ги вземем тези пари, ако няма Закон за съдебната власт. От друга страна има натиск и от Европа, и от Щатите, и това е видимо, и това е формален ангажимент на държавата. И няма как да бягат. И Бойко, като е обещал на посланиците, че ще го изпълнява, и, като взе да го изпълнява, и изведнъж цялата кочинка се разтропа. Иначе щяхме да сме си мирно, тихо, спокойно и Гешев щеше да е радост“, казва още Асен Василев на следващ етап от заседанието.

Още по темата четете тук.

Как ПП трудно решава за управление с ГЕРБ (според записа)

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции