<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=201434" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Отстраниха п...

Китай има амбицията да постигне невиждани досега неща на Луната

04 Октомври 2023
0 142

Китай има амбицията да постигне невиждани досега неща на Луната. Подготовката за следващата планирана мисия, известна като Chang’e-6, напредва малко по малко. Това съобщиха от Националната космическа администрация на Китай (CNSA) в изявление миналата седмица. Като добавиха, че придружаващият мисията релеен сателит ще бъде разгърнат през първата половина на следващата година, пише CNN.

Вижте призрачни кадри на кратер край Южния полюс на Луната (снимка)

Лунната мисия на Китай за връщане на първите проби, събрани от обратната страна на Луната, е по график за следващата година. Това казаха официални лица. Междувременно Пекин засилва амбициозния си план да изпрати астронавти на земния спътник това десетилетие и да построи международна лунна изследователска станция.

Тази седмица CNSA също погледна напред към своята мисия Chang’e-8, планирана за 2028 г. Като китайски официални лица в понеделник призоваха за засилено глобално сътрудничество за безпилотната лунна експедиция по време на Международния астронавтически конгрес в Баку, Азербайджан.

Разгръщане на международното сътрудничество

Китайската експедиция през 2028 г. би приветствала съвместни проекти на „мисионно ниво“ с други държави и международни организации. Това се казва в придружаващ документ, публикуван на уебсайта на CNSA. Това означава, че Китай и международните партньори могат да работят заедно за изстрелване на космически кораби и операции в орбита. Както и да провеждат „взаимодействия“ между космически кораби и съвместно да изследват повърхността на Луната. Космическият кораб ще направи място за 200 килограма чужди научни товари. Това би могло да позволи на чуждестранни партньори да провеждат лунни изследвания, като се „разграничават“ от мисията.

Китай очаква както предстоящите мисии, така и Chang’e-7, планирана за 2026 г., да създадат ценни данни за изграждането на постоянна международна изследователска станция на лунния южен полюс до 2040 г. Това е част от по-широкия стремеж на Пекин е да стане голяма космическа сила. Тези усилия доведоха до факта, че Китай стана първата страна, която изпрати марсоход до обратната страна на Луната през 2019 г. Завърши изграждането на своята орбитална космическа станция Tiangong миналата година и обяви плановете си да стане едва втората страна, която приземява пилотирана мисия на спътника до 2030 г.

Разширяването на международните връзки на Пекин чрез космическо сътрудничество също е част от този план. Въпреки че досега се съобщава, че само няколко държави са се присъединили към планираната лунна изследователска станция. Сред тях са Русия, Венецуела и Южна Африка.

Китай има амбицията да постигне невиждани досега неща на Луната
снимка: iStock

Индия е стъпка напред

Китай не е сам в издигането на космическата си програма и в лунните си амбиции, тъй като множество страни гледат на тях като на потенциална научна полза, национален престиж и достъп до ресурси.

Миналият месец Индия приземи своя космически кораб Chandrayaan-3 на Луната, превръщайки се в едва четвъртата страна, постигнала това постижение. Кацането достигна по-близо до южния полюс на Луната, отколкото всеки друг космически кораб в историята. Същата седмица първата лунна мисия на Русия от десетилетия завърши с неуспех, тъй като нейният космически кораб Луна 25 се разби в повърхността на небесното тяло.

Съединените щати също засилиха своята лунна програма – стартирайки първия тестов полет през 2022 г. по своята програма Artemis. Тя има за цел да върне американски астронавти на Луната през 2025 г. И да изгради научен базов лагер там. НАСА също наблюдава южния полюс. Подобно на Китай, САЩ също набират и международни партньори. Повече от две дузини държави подписаха нормите на Artemis Accords за „мирно изследване на дълбокия космос“. Китай обаче не е сред тях.

Предстоящите мисии на Китай до Луната

Мисията Chang’e-6 на Пекин през следващата година ще задълбочи разбирането за обратната страна на Луната. Тя ще събере проби след 10 предишни мисии до близката страна, обърната към Земята. Това се каза в изявление на CSNA в петък, което съвпадна с Празника на средата на есента – китайски национален празник, свързан с Луната. „Такива проби ще позволят на учените да напреднат в проучванията си за далечната страна … И да анализират състава на пробите, за да разширят знанията за Луната“. Това каза Ху Хао, високопоставен служител, работещ в мисията Chang’e-6.

Космическият кораб трябва да кацне в басейна на далечния Южен полюс – Ейткен по план и да събере проби от прах и скали там.

Космическият кораб Chang’e-6 също ще носи полезни товари и сателити от четири международни партньора. Те включват френски инструмент за откриване на радон, детектор за отрицателни йони от Европейската космическа агенция, италиански лазерен ъглов рефлектор за калибриране на радарни системи и пакистанският CubeSat, миниатюрен сателит с квадратна форма.

Видео: Youtube/euronews

Китай има амбицията да постигне невиждани досега неща на Луната

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции