<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=179752" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Първият манд...

Мария Габриел се връща в България със смесено досие и репутация

15 Май 2023
0 666

Мария Габриел се връща в България със смесено досие и репутация. Тя се надява да поеме управлението на страна, която почти не я познава.

Първият мандат е връчен: Мария Габриел прие папката от президента (видео)

Мария Габриел се надява да поеме управлението на страна, която почти не я познава, напускайки град, който я познава твърде добре.

Еврокомисарят по научните изследвания и иновациите беше избран миналата седмица за следващия министър-председател на България. Изборът от лидера на нейната партия – Бойко Борисов. Като това е с цел да излезе от политическа задънена улица, след като за пет поредни избори не успяха да създадат стабилна коалиция. Това пише Politico.

Ако успее да състави правителство, 43-годишната Габриел ще напусне града, който направи кариерата й, за да стане най-новото лице на масата на Европейския съвет.
Тя ще остави след себе си смесена репутация на млад, динамичен комисар с истинска страст към технологичния прогрес. Но на когото му е липсвало как да напредне в дневния си ред, тласкайки персонала си до самата точка на пречупване.

В работата си като еврокомисар, тя е загубила 19 служители от 2019г. насам. Това е приблизително колкото цял кабинет на комисията. Един от служителите нарече екипа й „кабинет с въртяща се врата“. Бивши служители казаха на POLITICO, че тя ще натовари извънредно много персонала си. Ще ги моли дори да се грижат за лични въпроси, несвързани с работата. Напусналият служител описва времето си в кабинета като “кошмар”.

„Има различни типове комисари. Някои са млади, с добри връзки… Те са гладни, амбицирани да напреднат в кариерата си и това понякога ги изнервя“. Каза служител на ниво кабинет на Европейската комисия, който поиска да не бъде назоваван поименно.

Номинирането на Габриел за следващ министър-председател може да помогне на Борисов, който управлява българската политика повече от десетилетие, да излезе от затрудненото положение. Бившият премиер беше критикуван, че управлява страната като мафиотска държава. Последният удар върху лидерството му дойде, когато се появиха снимки на нощното му шкафче, съдържащо пачки банкноти от 500 евро, златни кюлчета и пистолет.

Габриел има седем дни, до 22 май, за съставяне на правителство, което да бъде ръководено от нейната дясноцентристка партия – ГЕРБ.

Ако това не стане, ще дойде ред на втората по големина парламентарна група – обединението на двете антикорупционни партии “Продължаване на промяната” (ПП) и “Демократична България” (ДБ). Този алианс остана на второ място на изборите в България и заяви, че няма да подкрепи нито един кандидат на ГЕРБ за премиер.

Въпреки това международният профил, който Габриел си изгради като еврокомисар, може да убеди по-малко ангажираните противници на партията на Борисов да се обединят зад нейната кандидатура.

“Тя има желание наистина да се включи в тези промени, за които се говори”, каза Николай Денков, политик от антикорупционната ПП. „Това, което се вижда обаче, е, че хората около нея постоянно се опитват да й говорят на ухо.”

Разкриха три лъжи на Мария Габриел

Изгряваща звезда
Позицията на Габриел в ЕНП се издигна с брака й през 2012 г. с Франсоа Габриел. Той е френски бивш асистент на тогавашния председател на групата на ЕНП – Жозеф Дол. Дол е бил кум на сватбата, според съобщения в местните медии.

Връзката с Дол, нещо като сиво еминентство в ЕНП, даде на Габриел достъп до големи играчи на ниво ЕС от партии, вариращи от германските CDU/CSU, френските Les Républicains и италианската Forza Italia. Като тя все още заема длъжността вицепрезидент на ЕНП.

„Тя беше добър колега, но понякога имах чувството, че получава позициите си от другаде“, особено от ЕНП, каза бивш еврокомисар, който е работил с нея. „Тя беше като партиен войник.“

Габриел беше член на парламента от 2009 г., преди да бъде привлечена в Европейската комисия през 2017 г. Номинирана от Борисов, тогавашен министър-председател – да замени Кристалина Георгиева, българският икономист, който напусна Комисията, за да ръководи Световната банка.

Габриел получи подкрепата на тогавашния президент на Комисията Жан-Клод Юнкер – също представител на ЕНП в тежка категория. Номинацията й бе обсъдена в телефонен разговор с Борисов малко преди тя да стане официална. Юнкер промени позициите на комисарите си, като повиши германеца Гюнтер Йотингер на влиятелната бюджетна и административна длъжност. А Габриел пое политиката по цифровите въпроси.

Нейната задача беше да обнови цифровата икономика на Европа, с цел да предизвика големите технологични компании в САЩ. Поради липса на инвестиции и регулаторни пречки.

Голямата лига
Първата й година на работа беше неравна, казаха вътрешни лица от Брюксел по това време. Тогава тя се бореше да реализира план за 415 милиарда евро, за да превърне ЕС в глобален технологичен център. Известен успех дойде към края на мандата на Комисията Юнкер, тъй като институциите на ЕС финализираха важно технологично законодателство като Директивата за авторското право през 2019 г.

През същата година правителството на Борисов отново номинира Габриел за комисията на президента Урсула фон дер Лайен. Но новият президент я измести от цифровото досие към по-малко видимия портфейл за иновации, изследвания, култура и образование. Оттогава тя ръководи Хоризонт Европа, фондът на ЕС за изследвания и иновации на стойност 95,5 милиарда евро, наред с други неща.

В рамките на тази нова мисия тя настоява да се представи като „стартъп комисар“, обикаляйки технологични конференции като Slush. Но трябваше да се състезава за лидерство с Тиери Бретон, високопоставеният френски комисар, отговарящ за вътрешния пазар, включително и цифрови дела.

Някои от нейните политически инициативи, като разширяването на инвестиционен фонд за дълбоки технологии за стартиращи компании. Наречен Европейски съвет за иновации (EIC), бяха смазани от бюрокрацията на Комисията. Критикуващите Габриел я обвиняват в липсата на политическа тежест, за да ги постави на дневен ред.

Бивш член на нейния персонал казва, че тя ще управлява микропроцедурни въпроси, оставяйки твърде малко време за връзка с колегите си комисари.

„Тя иска да знае всичко и не вярва на никого. Тя иска да има копие на всеки имейл“, каза бившият служител, който пожела анонимност.

Нейният стил все пак се хареса на някои от групите на технологичната индустрия в Брюксел.

„За разлика от някои, комисар Габриел не е най-нетърпеливата винаги да бъде в светлината на прожекторите. Тя е политик, който слуша, винаги прави това, което казва, и е един от най-решителните хора, които познавам“. Това каза Сесилия Бонефелд-Дал, генерален директор на технологичното лоби DigitalEurope.

„Кабинет с люлееща се врата“
Решителността обаче често има и тъмна страна. Габриел си е спечелила репутация в Berlaymont чрез изтощаване на персонала си.

Мария Габриел се връща в България със смесено досие и репутация
снимка: Bulphoto

Повече от половин дузина хора, които са работили за нея и тясно с нея, интервюирани от POLITICO, описват Габриел като изключително взискателен шеф. Тя натоварва персонала си до краен предел, а понякога и над него.

Един служител на комисията, който редовно е работил с нейния екип, я нарече „кабинетът с въртяща се врата“. Метафора означаваща, че няколко души са напуснали работата си от преумора и от токсична работна среда.

„Нейният капацитет на работа е изключително много в сравнение с другите. Тя очаква от вас да работите много усърдно и да посветите цялото си време на работата си”. Това споделя друг бивш член на нейния персонал.

От началото на нейния мандат през 2019 г. 19 души са напуснали кабинета “Габриел” и 18 са се присъединили. Това е приблизително колкото броя на цял кабинет. В момента кабинетът й се състои от 19 души, включително асистенти и шофьори.

Нейна бивша асистентка, която пожела анонимност, каза, че Габриел редовно е карала служителите си да изтичат, за да й купят кока-кола и цигари.

„В началото всичко изглеждаше добре, мислех, че ще бъде приятна работа“, каза бивш служител. “Но след това се превърна в кошмар”.

Друг добави, че макар да е ясно, че „тя все още се учи на търпение“, би било добре да бъде „малко по-малко груба“. Всички бивши служители поискаха анонимност, за да говорят откровено като някои все още работят в институциите на ЕС.

В отговор по темата, говорител на Мария Габриел каза, че тя „отговаря за важна и сложна позиция. И има успешен опит в този и предишния мандат на Комисията“.

Пътят към дома
Сега, докато прекарва дните си в срещи с националните парламентарни групи, за да представи своите приоритети, Габриел ще трябва да ги убеди, че няма да бъде просто пионка за Борисов.

Говорителят на ГЕРБ каза, че тя “има безупречен авторитет и биография както в София, така и в Брюксел” и че утвърждаването й като министър-председател “ще бъде възможно чрез диалог, авторитет и търпение”.

Няма да й помогнат и редицата скандали в досието й.

Когато се бореше за ролята на евродепутат през 2009 г., тя каза, че е получила докторска степен. Нещо, което разследващите журналисти по-късно потвърдиха като невярно.

През 2017 г., в разгара на кандидатурата й за еврокомисар, български репортери откриха, че тя наема шикозен апартамент. Това става чрез общината в луксозния софийски квартал “Лозенец” и е само за 200 евро на месец – около една четвърт от пазарната цена.

Илиян Василев, бивш посланик на България в Москва, миналата седмица описа Габриел като „амбициозна партийна жена, която не знае нищо в дълбочина и няма гръбнак, за да реализира нищо. Марионетка на Борисов“.

Но Асен Генов, български политически анализатор, каза, че Габриел вероятно ще използва своите европейски контакти, за да настоява за интересите на България в чужбина.

Тя може да успее да разреши дългогодишни проблеми с други страни от ЕС, като например да убеди Австрия и Холандия да вдигнат ветото си върху присъединяването на България към Шенген, каза Генов. Перспективата за този успех може да убеди колебливите депутати да я подкрепят при съставянето на правителство.

Ева Мейдъл, нашумял български евродепутат от ГЕРБ, изрази доверие в Габриел. „Тя е гаранция, че правителството ще бъде ясно проевропейско“. А нейното присъствие като министър-председател би било „възможност за препозициониране на страната обратно към пътя към Шенген и еврозоната“.

Но тесните й връзки с ЕС и особено със западноевропейските страни, които все още господстват, представляват друго предизвикателство за Габриел. Трябва да убеди хората, че тя всъщност е достатъчно българка.

Бивш служител каза, че е прекарала повече време в родината си „от всеки друг комисар“. Въпреки това, тя официално е базирана в Западна Европа през по-голямата част от кариерата си и се бори с общественото мнение, че амбициозно е разменила българската си идентичност с френска. Все пак преди повече от десетилетие тя закри видео за кампания от 2009 г. с думите „Никога няма да забравя, че съм българка“.

Мария Габриел се връща в България със смесено досие и репутация

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции